Τι και αν είχε σημαντικές απουσίες, ο Αλέξανδρος κατάφερε να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό στο Avengers Park από το Avondale και έκανε σημαντικό βήμα να διεκδικήσει μία θέση στην πρώτη εξάδα, με την απόσταση που τον χωρίζει να βρίσκεται πλέον στους τέσσερις βαθμούς.

Η ομάδα του Γιώργου Κατσάκη, μην έχοντας στη διάθεσή του τους αδελφούς Franjic, τον αρχηγό Reuben Way, τον πολύτιμο μέσο Dominic Fella και τον έμπειρο Sean Ellis, επικράτησε της φιλόδοξης Avondale με 3-1.

Ο Kaine Sheppard στο 26′ άνοιξε το σκορ και έδωσε τις δύο ασίστ στον νεαρό Eoin Ashton (42′ και 53′) που σημείωσε τα άλλα δύο τέρματα στη σπουδαία νίκη της Heidelberg United.

Για να φτάσουν στη νίκη, οι «κιτρινόμαυροι» χρειάστηκαν την εύνοια του γκολκήπερ Brendan White, ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις και απέκρουσε πέναλτι του Liam Boland στο 78′.

Δύσκολα επικράτησε στο Frank Holohan η «Ελλάς» επί της Dandenong City, με το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης να έρχεται από αυτογκόλ του Shaun Timmins, ο οποίος, στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα από τη σέντρα σουτ του Max Mikkola έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Esteban Quintas είχε ευκαιρίες να πετύχει γκολ νωρίτερα, όμως ήταν και τυχερή στη φάση του 90′ όταν ο Patrick Spaleta από ευνοϊκή θέση σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Lopez.

Άργησε να σπάσει τον αμυντικό κλοιό της «Δυναμό» το Oakleigh, αλλά όταν τα κατάφερε σημείωσε τρία γκολ σε διάστημα δέκα λεπτών με δράστες τους Daniel Clark (53′ και 55′) και Wade Dekker (62′), φτάνοντας έτσι στην πέμπτη διαδοχική νίκη στο NPL.

Το St Albans απλώς μείωσε σε 3-1 στα λεπτά των καθυστερήσεων με τον μόνιμο σκόρερ της Zander Guy.

Το ελληνικό ντέρμπι στο λιμάνι βάφτηκε στα «κυανέρυθρα». Η Νέα Ελλάς, έχοντας σε σπουδαία φόρμα τον Jackson Courtney-Perkins, επικράτησε με 3-1 του Παγκύπριου, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα χωρίς τον αρχηγό της, Jack Webster, που λίγο πριν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, Γιάννη Ζήση, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Ο Κουινσλανδός μέσος Courtney-Perkins (34′, 45′ και 48′) πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του Adam Piddick που «καθάρισε» από νωρίς το τρίποντο με τους «πράσινους» του Νίκου Τόλιου να μειώνουν αργά, στο 75′ με τον Ajak Riak.

Στα άλλα παιχνίδια, το Green Gully σημείωσε ένα ακόμα 4-0, αυτή τη φορά επί της Eastern Lions και έπιασε στην τρίτη θέση τις Avondale και Port Melbourne, η Altona Magic σημείωσε πολύτιμη νίκη στο Paisley Park επί των Knights με 1-0, ενώ ισόπαλο 3-3 έληξε το ματς στο Dandenong ανάμεσα στην Thunder και την Hume City, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Oakleigh – St Albans 3-1 (53′, 55′ Clark, 62′ Dekker – 90’+1 Guy)

E Lions – Green Gully 0-4 (12′ αυτ. Στρατομήτρος, 56′ Jeggo, 70′ Bonada, 88′ Hope)

Avondale – Heidelberg 1-3 (49′ Carpenter – 26′ Sheppard, 42′, 53′ Ashton)

Dand City – South Melb 0-1 (71′ αυτ. Timmins)

Port Melb – Bentleigh 3-1 (34′, 45’+1, 48′ Courtney-Perkins – 75′ Riak)

Altona Magic – Knights 1-0 (26′ Aidara)

Thunder – Hume City 3-3 (4′, 36′ Mann, 28′ Sulemani – 35′ Tennant, 65′ Λαζαρίδης, 90’+4 Walter)