Η συναρπαστική μάχη με τους Avengers είχε «Happy End» για την Ελλάς Μελβούρνης που, τελικά, είχε τον «Άγγελό» της και πήρε το ματς, πετυχαίνοντας μια επική ανατροπή, που θύμισε κατά πολύ ό,τι είχε συμβεί και το 2017 στο Κύπελλο Αυστραλίας με την Dandenong City.

Αυτή τη φορά το καλό της πρόσωπο η South Melbourne το έδειξε στο δεύτερο μέρος, όπου μέσα σε ένα εκρηκτικό 25λεπτο πέτυχε τέσσερα τέρματα, διαμορφώνοντας το 0-3 του ημιχρόνου σε 4-3!

Έτσι η γιορτή που είχε στηθεί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Σκωτίας από την Celtic του Ποστέκογλου, ήταν διπλή. Ο Άγγελος Ποστέκογλου ήταν σαν να βρισκόταν στο γήπεδο μέσα από τη ζεστή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν νεαροί φίλαθλοι της Ελλάς και φίλοι της Celtic που ήρθαν στο γήπεδο με «πρασινόασπρες» ριγέ εμφανίσεις και «κυανόλευκα» κασκόλ, φωνάζοντας ρυθμικά το όνομά του.

Παίκτες της Ελλάς με οπαδούς της Σέλτικ σε έναν διπλό πανηγυρισμό, από τη μια, η μεγάλη νίκη της Ελλάς και, από την άλλη, η κατάκτηση του πρωταθλήματος Σκωτίας από τη Σέλτικ του Άγγελου Ποστέκογλου. Φώτο: Κώστας Ντεβές

Πόσοι ήταν αυτοί που πίστεψαν πράγματι στα μάτια τους, βλέποντας τον Stefan Valentini, που μόλις στο 13′ έφερνε το Avondale μπροστά στο σκορ μέσα στο Lakeside με 0-3; Είχαν προηγηθεί το γκολ με πέναλτι του Liam Boland και ένα ακόμα από τον Valentini τρία λεπτά πριν την ψυχρολουσία, τέρματα που ήρθαν από απίστευτα κενά στα δύο άκρα της άμυνας.

Όμως, η «κυανόλευκη» μεταμορφώθηκε στην κυριολεξία στο δεύτερο μέρος, πετυχαίνοντας δύο γκολ στο διάστημα 47′- 52′ με τον σπουδαίο Max Mikkola και τον Alun Webb, για να έρθει λίγο αργότερα ένα ακόμα εκρηκτικό πεντάλεπτο στο 65′ – 70′ στο οποίο ήρθε η ισοφάριση από πέναλτι του Harrison Sawyer και το ολικό came back από το δεύτερο προσωπικό γκολ του κορυφαίου στον αγώνα Mikkola.

Η νίκη της South ανέβασε τη βαθμολογικά διαφορά από τους Avengers στους 12 και η υπόθεση Premiership -αν και είναι πολύ νωρίς- αφορά πλέον την ίδια και τους Cannons που το βράδυ του Σαββάτου πέρασαν με διπλό από την Hume City με 1-2 και κρατήθηκαν έξι βαθμούς μακριά της, έχοντας και έναν αγώνα λιγότερο.

Τα «κανόνια», που δεν έπιασαν υψηλή απόδοση, πήραν το τρίποντο με τα γκολ του Joe Guest στο 26′ και του Joseph Knowles στο 75′, αφού πρώτα οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προς στιγμήν με τον Alex Walter στο 69′.

Σημαντική νίκη πέτυχε και η Νέα Ελλάς μέσα στο Knights Stadium επί της Κροάτια Μελβούρνης με 0-1, με το χρυσό γκολ που έδωσε το τρίποντο να έρχεται από τον Josh Wilkins.

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε, επίσης, ο Παγκύπριος, με οριακή νίκη 2-1 επί της Dandenong City, με τα τρία γκολ της αναμέτρησης να έρχονται στην επανάληψη. Ο Thomas Strickland άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους» στο 60′, ισοφάρισαν στο 74′ με τον Nick Kalmar οι φιλοξενούμενοι, αλλά η… λύση ήρθε και πάλι από τη φετινή αποκάλυψη του Νίκου Τόλιου, τον Yagoub Mustafa, δέκα λεπτά πριν το φινάλε.

Δυναμικά στη μάχη των πρώτων θέσεων συνεχίζει τη πορεία του στο NPL το Green Gully, πετυχαίνοντας τέταρτη διαδοχική νίκη και χωρίς να δεχθεί γκολ σε αυτά τα παιχνίδια με συντελεστή τερμάτων 12-0! Θύμα των Cavaliers ήταν αυτή τη φορά η Thunder που υπέκυψε χάνοντας με 3-0.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Knights – Port Melbourne 0-1 (60′ Wilkins)

South Melb – Avondale 4-3 (47′, 70′ Mikkola, 52′ Webb, 65′ πεν. Sawyer – 7′ πεν. Boland, 10′, 13′ Valentini)

Green Gully – Thunder 3-0 (72′ Jeggo, 80′ Kamara, 90’+2 Bonada)

Bentleigh – Dand City 2-1 (60′ Strickland, 81′ Mustafa – 74′ Kalmar)

Hume City – Oakleigh 1-2 (69′ Walter – 26′ Guest, 75′ Knowles)