Αν και τα προγνωστικά φέρνουν ως φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου του φετινού A’ League την Melbourne City, από την άλλη, η Western United, αν και «πρωτάρα» ελπίζει να… σπάσει το ρόδι, κατακτώντας αυτή τον τίτλο και αποτελώντας έτσι μέλος του «κλαμπ» εκείνων των ομάδων που έχουν έως τώρα κατακτήσει το τρόπαιο.

Αν, δε, αναλογιστεί κανείς ότι η Western United είναι η δεύτερη νεότερη ομάδα του παναυστραλιανού πρωταθλήματος (η νεότερη είναι η Macarthur Bulls FC), αφού ιδρύθηκε μόλις πριν τρία χρόνια, η επιτυχία της αυτή αποκτά ιδιαίτερη σημασία.

Με ένα αξιόλογο ρόστερ, η «πρασινόμαυρη» ομάδα των δυτικών προαστείων της Μελβούρνης, έχει και μεγάλο «ελληνικό» ενδιαφέρον, μιας και ένας εκ των ιδιοκτητών της είναι και οι Ελληνοαυστραλοί Τζέισον Σουράσης και Θίοντορ Ανδριόπουλος, ο διευθύνων σύμβουλός της είναι ο Κρις Πεχλιβάνης, ενώ ο βοηθός προπονητής της ομάδας είναι ο γνωστός από την θητεία του στον ΠΑΟΚ, αλλά και στον Παγκύπριο (Bentleigh Greens), Τζον Αναστασιάδης.

Στους παίκτες της συμπεριλαμβάνονται και οι Ελληνοαυστραλοί Ντύλαν Πιερίας και Τζέρυ Σκοτάδης, ενώ το μεγάλο φετινό αστέρι της ομάδας είναι ο Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς, επίσης «παλαιό αστέρι» του ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης.

Την ευκαιρία να διατηρήσουν το τίτλο του πρωταθλητή θα έχουν οι παίκτες της Melbourne City, αφού νίκησαν με 2-1 την Adelaide United στο επαναληπτικό του 0-0 της προηγούμενης βδομάδας. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς και ήταν αυτοί που έχασαν την πρώτη ευκαιρία του αγώνα στο 15ο λεπτό, όταν Kusini Yengi βρέθηκε σε καλό σημείο μέσα στην περιοχή των «πολιτών» αλλά το σουτ του πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Thomas Glover. Η ομάδα της Μελβούρνης ισοφάρισε τις ευκαιρίες για γκολ στο 22ο λεπτό, όταν ο Mathew Leckie απέτυχε να νικήσει τον κίπερ της United με κεφαλιά από κοντινή απόσταση.

Κάπως έτσι τέλειωσε το φτωχό σε θέαμα πρώτο ημίχρονο του δεύτερου μεγάλου ημιτελικού.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με το βαρύ πυροβολικό των γηπεδούχων, Jamie Maclaren, να αστοχεί με κεφαλιά από καλό σημείο στο 46ο λεπτό.

Ό,τι δεν κατάφερε ο διεθνής Αυστραλός επιθετικός, κατάφερε δύο λεπτά αργότερα για την Adelaide United, ο Zach Clough. Ο δεξιός εξτρέμ των «κόκκινων» μπήκε με φόρα στη μεγάλη περιοχή στο 48ο λεπτό και με αριστουργηματικό ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Thomas Glover, κάνοντας το 0-1.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο προπονητής της City πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Marco Tilio και Rostyn Griffiths, μια κίνηση η οποία αποδείχθηκε χρυσή, αφού ο πρώτος ήταν αυτός που στο 74ο λεπτό υποδέχθηκε την μπάλα από ωραία παράλληλη πάσα του Andrew Nabbout και με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το 1-1 φέρνοντας το ματς στα ίσια σχεδόν 15 λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας.

Οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων δεν κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα του παιχνιδιού μετά την ισοφάριση των γηπεδούχων και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί δράση ανέλαβε ο αρχισκόρερ του πρωταθλήματος, Jamie Maclaren. Ο ταλαντούχος στράικερ βρέθηκε μόνος με την μπάλα μέσα στην αντίπαλη μικρή περιοχή και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Joe Gauci στέλνοντας τους φίλους των «πολιτών» στα ουράνια!

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, πίεσαν, έχασαν μια καλή ευκαιρία με τον Craig Goodwin, στο 99ο λεπτό, αλλά, τελικά, δεν κατάφεραν να αλλάξουν την μοίρα του ημιτελικού και έτσι είδαν τους αντιπάλους τους να πανηγυρίζουν έξαλα την πρόκριση τους στο Grand Final της 28ης Μαΐου!

Εκεί θα αντιμετωπίσουν την «πρωτάρα» Western United σε έναν Μελβουρνιανό εμφύλιο με έπαθλο την «κούπα» του πρωταθλήματος της A’ League.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Melbourne City – Adelaide United 2-1 (74′ Marco Tilio, 92′ Jamie Maclaren – 48′ Zach Clough)