Με «ήρωα» τον πολύπειρο γκολκίπερ της Φαμπιάνο, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι στη «ρώσικη ρουλέτα» απ’ τα 11 μέτρα, η Ομόνοια επικράτησε του Εθνικού Άχνας με 5-4 στα πέναλτι (0-0 κ.α. και παρ.) στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου και κατάκτησε το 15ο τρόπαιο της Ιστορίας της στη διοργάνωση.

Ενώπιον 17.095 φιλάθλων στο νέο «Γ.Σ.Π.» οι δύο ομάδες έδειξαν πολύ κουρασμένες απ’ τη σεζόν που προηγήθηκε και δεν προσέφεραν το θέαμα που θα περίμεναν οι φίλοι τους. Η Ομόνοια έμεινε με δέκα παίκτες με το… καλησπέρα, έπειτα από μαρκάρισμα του Σέχου πάνω στον Βοϊτκόφσκι που έφευγε μόνος του προς την περιοχή των «πράσινων» κι εξέταση της φάσης απ’ το VAR.

Στο 31’ ο Εθνικός έφτασε κοντά στο γκολ, όταν από γύρισμα του Γκόρουπετς από δεξιά, ο Άμπραχαμ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα άουτ με δυνατό σουτ.

Στο 57΄ από γύρισμα του Ιωάννου, ο Μάζουρεκ αστόχησε από καλή θέση, ενώ στο 87’ ο Κακουλλής από τα αριστερά έκανε το γύρισμα, και ο Στσέποβιτς έκανε την προβολή από κοντά αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Χριστοδούλου!

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της κανονικής διάρκειας ο Κακουλλής βρέθηκε απέναντι απ’ τον Χριστοδούλου, αλλά ο γκολκίπερ του Εθνικού κράτησε ξανά ανέπαφη την εστία του.

Στην παράταση η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Στο 120’ ο προπονητή της Ομόνοιας, Νιλ Λένον, αποβλήθηκε από τον διαιτητή για έντονη διαμαρτυρία και ειρωνικό χειροκρότημα, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από κόρνερ του Λοϊζου, ο Κακουλλής αστόχησε με κεφαλιά από καλή θέση.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, όπου «μίλησε» ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ της Ομόνοιας, χαρίζοντας το τρόπαιο στην ομάδα του με δύο επεμβάσεις στις εκτελέσεις των Ζάκπα και Περατικού.