Η επιθετική άμυνα της επανάληψης και ο… χορός που έστησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ από την περιφέρεια στην τρίτη περίοδο, οδήγησαν τον Ολυμπιακό σε μία τεράστια ανατροπή στο ΟΑΚΑ από το -14 του ημιχρόνου και μία… ανάσα από τον τίτλο του πρωταθλητή της Α1 Ανδρών/Basket League της εφετινής αγωνιστικής περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 78-72 του Παναθηναϊκού στον δεύτερο τελικό, έγραψαν το 2-0 στη σειρά και πλέον έχουν την ευκαιρία στο Game 3 στο ΣΕΦ (17/6, 21:00) να στεφθούν και πάλι πρωταθλητές Ελλάδας μετά από έξι χρόνια!

Την έκτη διαδοχική εφετινή νίκη του Ολυμπιακού επί του «αιωνίου» αντιπάλου «υπέγραψε» ο Τάιλερ Ντόρσεϊ και το επιθετικό κρεσέντο του στην τρίτη περίοδο, όταν σημείωσε τους 14 από τους 17 συνολικά πόντους του σε αυτό το διάστημα με 3/3 σερί τρίποντα. Άξιος συμπαραστάτης του ο Σάσα Βεζένκοφ, με τον «ερυθρόλευκο» φόργουορντ να τελειώνει τον αγώνα με 19 πόντους (5/7 τρίποντα), ενώ στους 20 σταμάτησε ο Κώστας Σλούκας.