Η Αυστραλία επεφύλαξε υποδοχή ηρώων στην ποδοσφαιρική αποστολή της που επέστρεψε από την Ντόχα μετά την πρόκριση επί του Περού.

Η Αυστραλία εξακολουθεί να πανηγυρίζει την έκτη παρουσία της σε Μουντιάλ καθώς νίκησε (5-4) στα πέναλτι και απέκλεισε στο μπαράζ το Περού και… έκλεισε εισιτήριο για τα γήπεδα του Κατάρ. Ένα εισιτήριο που φέρει την υπογραφή ενός παίκτη που μπήκε ως αλλαγή στο 120′ και κατάφερε να αναδειχθεί σε ποδοσφαιρικό ήρωα για τη χώρα του. Του Andrew Redmayne!

Πέρασαν μερικά 24ωρα και ο διεθνής Τύπος εξακολουθεί να ασχολείται με τον «χορευτή» τερματοφύλακα, αν και κάποια από τα σχόλια στο διαδίκτυο δεν είναι και τόσο κολακευτικά.

Βέβαια, τους Αυστραλούς λίγο τους νοιάζει…

Τους έδωσε την πρόκριση και γι αυτούς είναι ήρωας, αν και ο ίδιος το αρνείται…

Έπειτα από 90 λεπτά κανονικού αγώνα και άλλα 30 στην παράταση, Αυστραλία και Περού έμειναν ισόπαλες δίχως σκορ με τον «τελικό» πρόκρισης στο Μουντιάλ να οδηγείται στα πέναλτι. Εκεί ο τεχνικός της Αυστραλίας, Γκρέιαμ Άρνολντ, έκανε μια κίνηση στρατηγικής, που ξένισε πολλούς αλλά έμελλε να τον οδηγήσει στην επιτυχία.

Η κίνηση του Άρνολντ αξίζει πολλούς επαίνους.

Πριν από την έναρξη της διαδικασίας των πέναλτι προχώρησε σε αλλαγή τερματοφύλακα, περνώντας στο γήπεδο τον 33χρονο Andrew Redmayne, έναν ποδοσφαιριστή που πριν από σχεδόν δύο δεκαετίες έφτασε πολύ κοντά στο να υπογράψει στην Αρσεναλ (που εντέλει απέκτησε τον 15χρονο τότε Βόιτσεχ Σέσνι) και, τελικά, πέρασε όλη του την καριέρα στην Αυστραλία.

Ο Redmayne, λοιπόν, φόρεσε τα γάντια του για τη διαδικασία των πέναλτι και κάπου εκεί άρχισε να δίνει το σόου του. Σε κάθε εκτέλεση πέναλτι από τους παίκτες του Περού έστηνε τον δικό του χορό πάνω στην γραμμή του τέρματος ώστε να τους αποπροσανατολίσει. Στην αρχή δεν είχε επιτυχία, καθώς αν και έπεφτε στη σωστή γωνία δεν κατάφερνε να αποκρούσει την μπάλα. Όμως, στο έκτο πέναλτι που εκτέλεσαν οι Λατινοαμερικανοί ο Redmayne «ψάρεψε» τον Βαλέρα, σταμάτησε την μπάλα και έστειλε την ομάδα του στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου!