Ο Γιάννης Κορακίδης ζει τις κορυφαίες στιγμές της καριέρας του, καθώς είναι παγκόσμιος πρωταθλητής.

Ο νεαρός ρίπτης, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στην σφυροβολία, στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20, που φιλοξενείται στην πόλη Κάλι της Κολομβίας, καθώς με βολή στα 79 μέτρα και 11 εκατοστά, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους του.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι αρχικά, ο υπεύθυνος ελέγχου εγκυρότητας, ακύρωσε την σπουδαία βολή του Έλληνα πρωταθλητή, που συνιστά και την κορυφαία εφετινή επίδοση στον κόσμο.

Όμως μετά την άμεση κινητοποίηση του επικεφαλής ΓΓ του ΣΕΓΑΣ, Γιώργου Γιατρουδάκη και του τεχνικού διευθυντή, Στέφανου Ματάκη, οι οποίοι κατέθεσαν προφορική ένσταση και ζήτησαν να δουν και να αναλυθεί το βίντεο, ο Κορακίδης δικαιώθηκε και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Ο Γιάννης Κορακίδης, αθλητής του Γιάννη Χρίστογλου, έστειλε διαδοχικά την σφύρα του στα 73.84μ, Χ, 69.80μ, Χ 75.59μ, 79.11μ και Χ. Το αργυρό μετάλλιο κατέκτησε ο Φινλανδος, Μαξ Λαμπίνεν με 76.33μ. και το χάλκινο, ο Κύπριος, Ιωσήφ Κεσίδης με 76.32μ.

Στον τελικό της δισκοβολίας με ατομικό ρεκόρ ο Παυλίδης

Μια βολή χρειάστηκε ο Δημήτρης Παυλίδης για να προκριθεί στον τελικό της δισκοβολίας, στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στίβου κάτω των 20 ετών που διεξάγεται στο Κάλι της Κολομβίας.

Ο 19χρονος αθλητής σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ με επίδοση 60,73 μέτρα (σ.σ. το προηγούμενο ήταν 60,27 μέτρα) και «έπιασε» το όριο της απευθείας πρόκρισης στον τελικό, το οποίο ήταν 60,50 μέτρα.

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παυλίδη σημείωσε την τρίτη καλύτερη επίδοση των προκριματικών και στρέφει πλέον την προσοχή του στον τελικό που διεξαχθεί το Σάββατο.

Από την πλευρά του, ο Κώστας Μπουζάκης είχε μόνο μια έγκυρη βολή (53,79 μέτρα) και δύο άκυρες στο πρώτο γκρουπ, με αποτέλεσμα να καταταγεί 19ος και να μείνει εκτός τελικού.

Στο μεταξύ, η Σωτηρία Ράπτη προκρίθηκε στον τελικό του τριπλούν. Η αθλήτρια της Δέσποινας Παπαβασιλάκη κατετάγη πέμπτη στο δεύτερο γκρουπ του αγωνίσματος με επίδοση 12,99 μέτρα (σ.σ. τη σημείωσε στην πρώτη προσπάθειά της) και συνολικά 10η στον προκριματικό, με τον τελικό να είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο (6/8, 23:50).

Από εκεί και πέρα, η 17χρονη Αναστασία Αντωνοπούλου κατετάγη 17η στα 10.000 μέτρα βάδην με επίδοση 49.27.57, ενώ, στο αντίστοιχο αγώνισμα των ανδρών Κ20, ο Ανδρέας Παπαστεργίου τερμάτισε 11ος με 44.11.41, ενώ ο Ανδρέας Μπαχός κατέλαβε την 24η θεση με χρόνο 46.15.84.