Σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι στο Tour το εμπόδιο του Μπρόρνα Τσόριτς αποδείχθηκε αξεπέραστο για τον Στέφανο Τσιτσιπά. Αρχικά στον 3ο γύρο του US Open, στη συνέχεια στον τελικό του Σινσινάτι κι απόψε στο Οπεν της Βιένης, ο Κροάτης (νο27 στον κόσμο) επικράτησε με 2-1 σετ του Έλληνα πρωταθλητή, μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι στην φάση των «16» του τουρνουά της αυστριακής πρωτεύουσας.

Ο 24χρονος, παρότι προηγήθηκε με 1-0, δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο παιχνίδι του και στο τάι μπρέικ λύγισε με 7-6, αφού προηγουμένως ο αντίπαλός του είχε ισοφαρίσει σε 1-1.

Πλέον, στις μεταξύ τους αναμετρήσεις ο Τσόριτς προηγείται με 3-1, με τον Τσιτσιπά να είχε «χαμογελάσει» πριν από 4 χρόνια και συγκεκριμένα στο χωμάτινο 1000άρι τουρνουά της Ρώμης, όπου ο Κροάτης είχε αποχωρήσει στα μέσα του πρώτου σετ λόγω τραυματισμού.

Αντίπαλος του Τσόριτς στους προημιτελικούς του τουρνουά θα είναι ο Πολωνός, Χούμπερτ Χουρκάτς, ο οποίος νίκησε με 2-1 σετ τον Εμίλ Ρουσουβουόρι.

Πραγματικό ντέρμπι ήταν το παιχνίδι, με τους δύο τενίστες να «βαδίζουν»… χέρι-χέρι στα δύο πρώτα σετ, στα οποία τόσο ο Τσιτσιπάς, όσο και ο Μπόριτς έκαναν το break στο 10ο και 9ο game, με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίρνει το πρώτο με 6-4 και το προβάδισμα και τον Κροάτη ν΄ απαντά με τον ίδιο τρόπο (4-6) και να ισοφαρίζει.

Στο τρίτο και καθοριστικό, ο Τσόριτς έκανε πρώτος το break στο 5ο σετ και προηγήθηκε με 3-2, ο Έλληνας τενίστας ισοφάρισε άμεσα (3-3) και το σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρίκ. Εκεί, όπου ο Κροάτης επικράτησε με 7-6 (4), πανηγυρίζοντας έξαλλα την ανατροπή!

Στέφανος Τσιτσιπάς: Eβρισε και έδιωξε τον πατέρα του – “Είσαι μ@λ@@@ς, φύγε”

Μπορεί ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής του τένις – νούμερο 5 στην παγκόσμια κατάταξη- Στέφανος Τσιτσιπάς να επικράτησε τελικά με 2-0 σετ στην αναμέτρηση κόντρα στον Ντένις Νόβακ (πριν το ματς με το Τσόριτς) στο 500άρι τουρνουά της Βιέννης και να προκρίθηκε στην επόμενη φάση των “16”, αλλά σε κάποια στιγμή του παιχνιδιού έχασε τον έλεγχο.

Είδε τον αντίπαλό του να του κάνει μπρέικ και τότε τα έβαλε με τον πατέρα και προπονητή του, τον αποκάλεσε “μ…” και του είπε να φύγει από το γήπεδο εκνευρισμένος.

Η στιγμή έντασης έλαβε χώρα στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να ακούγεται να λέει προς τον πατέρα του και προπονητή του: “Είσαι μαλ…” και στη συνέχεια να του λέει “φύγε”, φανερά εκνευρισμένος από την ένταση της στιγμής και προφανώς αντιδρώντας σε κάποια οδηγία που του είχε δώσει.

Από την πλευρά του, ο πατέρας και προπονητής του νούμερο 5 στην παγκόσμια κατάταξη τενίστα στον κόσμο δεν έδειξε να αντιδρά, αν και όπως κατέγραψε η κάμερα φάνηκε να ήρθε σε πολύ δύσκολη θέση.