Η Ελλάδα παίζοντας το καλύτερο παιχνίδι της στο τουρνουά επικράτησε με 2-0 της Ιταλίας και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του All Nations. Η ελληνική ομάδα με πείσμα και αποφασιστικότητα ήταν καλύτερη σε όλο το 90λεπτο και η νίκη της μάλλον θεωρείται φτωχή με βάση τις ευκαιρίες που δημιούργησε στην εστία των Ιταλών.

Παρά την επιθετική της κυριαρχία, το γκολ με το οποίο προηγήθηκε το συγκρότημα των Γιώργου Κατσάκη και Κώστα Ταγκαλάκη, ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου από την αριστουργηματική προσωπική ενέργεια του μεσοεπιθετικού της Νέας Ελλάς, George Mells. Ήταν ένα γκολ-ποίημα που σπάνια βλέπει κανείς στο γήπεδα της Βικτώριας και που αξίζει να δει κανείς στην σελίδα της Knox City στο Facebook.

Το γκολ του Mells ήταν η αρχή για κάτι καλύτερο στην επανάληψη, με την Ελλάδα να βρίσκεται συνεχώς στην επίθεση χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από την αντίπαλό της, ώσπου ήρθε η στιγμή του 72′ με τον επιθετικό του Ηρακλή, Ντένις Μενελάου, να δέχεται την άψογη ασίστ του Γιώργου Γεροντάρα και με κεφαλιά να διαμορφώνει το 2-0.

Ο Γιώργος Μελλς μόλις ξεκινά την επέλασή του για να πετύχει ένα πανέμορφο γκολ για την Ελλάδα. Φώτο: Κώστας Ντεβές

Η Ελλάδα στο πρώτο ημίχρονο είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι από τον Τριαντάφυλλο Σκαπέτη και τρεις μοναδικές ευκαιρίες με τον Κρις Δρούτσα, που σε ευνοϊκά τετ α τετ ήταν άστοχος.

Μετά το παιχνίδι, οι 300 περίπου Έλληνες φίλαθλοι χειροκρότησαν και ενθάρρυναν τους παίκτες που αντιπροσωπεύουν την Ελλάδα στο τουρνουά All Nations για την τελική μάχη.

Αντίπαλος της Ελλάδας στον μεγάλο τελικό που θα πραγματοποιηθεί το ερχόμενο Σάββατο στις γηπεδικές εγκαταστάσεις της Knox City θα είναι το Νότιο Σουδάν, που στον δεύτερο ημιτελικό έκανε την έκπληξη κερδίζοντας με 2-1 την Σερβία.

Η αρχική 11άδα της Ελλάδας ήταν: Νίκος Μηνάς, Διονύσης Νικολαΐδης, Γιώργος Γεροντάρας, Κώστας Στρατομήτρος, Γιώργος Μελλς, Ιωάννης Γεωργόπουλος, Κρις Δρούτσας, Αντώνης Θεοδωρόπουλος, Τριαντάφυλλος Σκαπέτης, Πέτρος Σκαπέτης, Ζώης Γαλανόπουλος.

Έπαιξαν επίσης οι: Ντένις Μενελάου, Μάθιου Παπαδημητρίου, Αντώνης Γιαννόπουλος και Γιώργος Τζαμουράνης.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Ελλάδα – Ιταλία 2-0 (45’+1 G Mells, 72′ Ν Μενελάου)

Νότιο Σουδάν – Σερβία     2-1

All Nations Cup Final

Σάββατο 19/11

15:00 Ελλάδα – Νότιο Σουδάν

Ο επιθετικός του Ηρακλή, Ντένις Μενελάου, σκόρερ του δεύτερου τέρματος. Φώτο: Κώστας Ντεβές