Από ακόμα μια δύσκολη έδρα πέρασε η Melbourne City η οποία πλέον μοιάζει ασταμάτητη. Έχοντας την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος (μαζί με τις Western Sydney Wanderers και Brisbane Roar) με μόλις 7 γκολ παθητικό, αλλά και, φυσικά, τον Jamie Maclaren -ο οποίος σκόραρε ξανά σπάζοντας το ρεκόρ του Andy Keogh- να δεσπόζει στην επιθετική της γραμμή, η ομάδα της Μελβούρνης έχει… καπαρώσει το «ρετιρέ» της … πολυκατοικίας της A-League και δεν λέει να το αφήσει.

Το εννιάρι των «πολιτών» πήρε την ομάδα του από το χέρι οδηγώντας την σε ακόμα μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στον Κώστα Μπαρμπαρούση και την παρέα του.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν πρώτοι το σκορ χάρη σε μια απίθανη έμπνευση του David Ball στο 16ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Callan Elliot έβγαλε ωραία συρτή μπαλιά από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής, το νούμερο 10 της Phoenix ξέφυγε από το μαρκάρισμα των αμυντικών και με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Thomas Glover. Ένα πανέμορφο, μα συνάμα εξαιρετικά δύσκολο γκολ από έναν από τους πιο ποιοτικούς ποδοσφαιριστές του πρωταθλήματος.

Η απάντηση της City ήταν, βέβαια, άμεση. Στο 17′ ήρθε η προειδοποίηση όταν ο Mathew Leckie φάνηκε να ζηλεύει το τρομερό γκολ του Ball, αφού επιχείρησε να σκοράρει με τον ίδιο απίστευτο με τον Άγγλο επιθετικό τρόπο, αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Oliver Sail.

Ο υψηλόσωμος κίπερ δεν φάνηκε, όμως, τόσο τυχερός το αμέσως επόμενο λεπτό όταν ο Leckie βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής και με ωραία τεχνική κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια. Από εκεί και πέρα, δράση ανέλαβε το βαρύ πυροβολικό που ακούει στο όνομα Jamie Maclaren.

Στο 51ο λεπτό έβαλε την ομάδα του μπροστά με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, ενώ στο 96ο λεπτό «έγραψε» το τελικό 1-3, δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του παιχνιδιού. Αυτό ήταν το ένατο συνεχόμενο ματς στο οποίο βρίσκει δίχτυα ο έμπειρος επιθετικός. Μια ιστορική στιγμή για έναν από του πιο αποτελεσματικούς στράικερς που έχουν αγωνιστεί ποτέ στο αυστραλιανό πρωτάθλημα.

«Προφανώς και είναι μια τεράστια στιγμή για μένα. Σπάω το ρεκόρ του πρώην συμπαίκτη μου και είμαι πολύ περήφανος για αυτό. Ο Andy Keogh ήταν ένας εξαιρετικά ποιοτικός επιθετικός. Σπάζοντας το ρεκόρ του, είναι κάτι πολύ σημαντικό για μένα και την οικογένεια μου, αλλά βέβαια είναι αποτέλεσμα της καταπληκτικής δουλειάς που κάνουν οι συμπαίκτες μου στο κέντρο και την αμυντική γραμμή της ομάδας μας. Τα παιδιά δουλεύουν πολύ σκληρά, έχουμε μια πολύ καλή ομάδα και εγώ είμαι τρομερά χαρούμενος να σκοράρω, χτίζοντας και άλλο την αυτοπεποίθησή μου» δήλωσε μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Mr. Goal της Melbourne City.

Μεγάλη νίκη πέτυχε και η δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα Western Sydney Wanderers κόντρα στην Macarthur σε ένα ματς που μόνο στα χαρτιά μπορεί να χαρακτηριστεί ντέρμπι. Αφιλόξενοι εμφανίστηκαν οι ποδοσφαιριστές του Marko Rudan μιας και υποχρέωσαν τους «ασπρόμαυρους» σε βαριά ήττα με σκορ 4–0.

Τον χορό των γκολ άνοιξε με εκτέλεση φάουλ στο 16ο λεπτό ο χαρισματικός Yeni N’Gbakoto, ενώ το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμόρφωσε με καταπληκτικό σκαφτό σουτ από τα όρια της περιοχής, ο Oliver Bozanic, στο 18ο λεπτό. Το 3-0 ήρθε από τον Brandon Borello στο 70ό λεπτό με ωραίο πλασέ από την καρδιά της μεγάλης περιοχής. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 88ο λεπτό ο Ramy Najjarine.

Στο άλλο ντέρμπι της αγωνιστικής μεταξύ της Newcastle Jets και Sydney, ήταν οι φιλοξενούμενοι αυτοί που, τελικά, έφυγαν από το γήπεδο με το χαμόγελο στα χείλη. Οι «γαλάζιοι» πέρασαν ένα άνετο απόγευμα στο σπίτι του Άθα Πάπα και των ποδοσφαιριστών του. Το σκορ άνοιξε για την ομάδα του στο 37ο λεπτό με πλασέ ακριβείας ο Adam Le Fondre, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πολύ ωραία ασίστ του Diego Caballo. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα χάρη σε απίθανη επιθετική προσπάθεια του πρώην ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ, Robert Mak. Ο Anthony Caseres βρήκε ωραία τον ταχύτατο επιθετικό από την Σλοβακία, αυτός ξεπέρασε με όμορφη ντρίμπλα τον Angus Thurgate και με φαλτσαριστό σουτ «εκτέλεσε» τον κίπερ των γηπεδούχων.

Όμορφο ματς είχαμε και στην Αδελαΐδα όπου η τοπική United υποδέχτηκε την Glory από το μακρινό Περθ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40ο λεπτό με τον Lachlan Barr να πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα της A-League και να το πανηγυρίζει έντονα με τους φίλους της ομάδας. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε με κοντινό πλασέ ο Ben Halloran στο 72ο λεπτό. Μια πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα της Νότιας Αυστραλίας μιας και οι τρεις βαθμοί την… εκτόξευσαν στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Wellington Phoenix – Melbourne City 1-3 (16′ D. Ball – 18′ M. Leckie, 51’+ 96′ J. Maclaren)

Adelaide United – Perth Glory 2-0 (40′ L Barr, 72′ B. Halloran)

Newcastle Jets – Sydney FC 0-2 (37′ A. Le Fondre, 41′ R. Mak)

Western Sydney Wanderers – Macarthur FC 4-0 (16′ Y. N’Gbakoto, 18′ O. Bozanic, 70′ B. Borello, 88′ R. Najjarine)