Έναν ατελείωτο εφιάλτη φαίνεται ότι ζουν στον μικρόκοσμο της Melbourne Victory. Τα μεγάλα της αστέρια είτε τραυματίζονται -βλέπε Nani- είτε χαιρετούν για άλλα μέρη, ομάδες και πρωταθλήματα -βλέπε D’ Agostino- ενώ οι εναπομείναντες, συμπεριλαμβανομένου και του κόουτς Popovic, μοιάζουν να μην μπορούν να ελέγξουν τον φρενήρη ρυθμό με τον οποίο η ομάδα οδεύει προς μια από τις χειρότερες σεζόν της ιστορίας της. Με τα νέα της ξαφνικής αποχώρησης του Nicholas D’ Agostino να έχουν φανερά επηρεάσει τα μέλη της αποστολής, η ομάδα της Μελβούρνης «πέταξε» στο Περθ ώστε να αντιμετωπίσει την ιδιαίτερα ανεβασμένη τον τελευταίο καιρό, Glory.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που γεύτηκαν πρώτοι την χαρά του γκολ στο 37ο λεπτό όταν ο φορμαρισμένος Ryan Williams, βρέθηκε μόνος μέσα στην μικρή περιοχή και με δυνατό πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον ασταθή προχθές, Matthew Acton.

Στο 51ο λεπτό, οι Οικονομίδης και Jack Clisby πιάστηκαν στα χέρια, με αποτέλεσμα και οι δύο να δουν την κόκκινη κάρτα και τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 69ο λεπτό μετά από ακροβατικό σουτ του Roderick Miranda και εξ επαφής κεφαλιά του Joshua Brillante. Οι ποδοσφαιριστές της Glory δεν το έβαλαν κάτω, όμως, έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το ματς και τελικά μπήκαν ξανά μπροστά στο σκορ στο 80ό λεπτό χάρη σε όμορφη κεφαλιά του νεοαποκτηθέντα (και διεθνή), Adam Taggart, που επέστρεψε στο αυστραλιανό πρωτάθλημα μετά από σχεδόν 4 χρόνια παρουσίας στα γήπεδα της Ιαπωνίας. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής «έγραψε» και το τελικό 3-1 στο 87ο λεπτό, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του. Ένα αποτέλεσμα που μοιάζει σαν μαχαιριά στο ήδη ταλαιπωρημένο «κορμί» του Μελβουρνιώτικου συλλόγου.

Καλύτερη βραδιά είχαν οι φίλοι και τα μέλη της αποστολής της Western United. Ο σύλλογος των δυτικών προαστείων της Μελβούρνης – που συνεχίζει για κάποιον περίεργο λόγο να.. αυτοεξορίζεται, παίζοντας αγώνες σε κάθε γωνιά αυτής της τεράστιας χώρας που αποκαλούμε σπίτι μας, υποδέχτηκε την Sydney FC στο North Hobart Oval της Τασμανίας. Το ένα και μοναδικό γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα του αγώνα πέτυχε ο Alessandro Diamanti στο 86ο λεπτό με απίθανο ψιλοκρεμαστό σουτ από περίπου 45 μέτρα. Ένα τρομερά σπάνιο γκολ, που σίγουρα θα θέσει υποψηφιότητα για το ομορφότερο τέρμα της σεζόν.

Ιδιαίτερα… ανεβασμένος εμφανίστηκε στις δηλώσεις του μετά το πέρας του αγώνα ο έμπειρος μεσοεπιθετικός των «Πρασινόμαυρων»

«Δεν φοβάμαι τίποτα, πάντα δοκιμάζω ό,τι ιδέα μου έρθει στο μυαλό και γι’ αυτό το άξιζα αυτό το γκολ. Θέλω να ευχαριστήσω τον εαυτό μου γιατί πραγματικά άξιζα μια όμορφη στιγμή σαν αυτή».

Μόνο το γκολ έλειψε από το ιδιαίτερα χορταστικό ματς μεταξύ Brisbane Roar και Melbourne City. Οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, πάλεψαν με λύσσα για την νίκη αλλά τελικά μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Ένα αποτέλεσμα που διατήρησε την πρωτοπόρο City στην κορυφή του πίνακα ενώ έφερε τους γηπεδούχους της Roar μόλις δύο βαθμούς πίσω από τις προνομιούχες πρώτες έξι θέσεις της βαθμολογίας.

Η δράση για το Σαββατοκύριακο ξεκίνησε την Παρασκευή 20/1, με τον αγώνα μεταξύ Adelaide United και την, αναστατωμένη από την αναπάντεχη φυγή του προπονητή της, Macarthur. Με τα νέα του ξαφνικού χωρισμού μεταξύ του συλλόγου της Νέας Νότιας Ουαλίας και του Dwight York να … κουδουνίζουν στο μυαλό των μελών της αποστολής, οι «ασπρόμαυροι» πέταξαν στα νότια της χώρας προκειμένου να αντιμετωπίσουν την Adelaide United. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε μόλις στο 5ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου ο Zach Clough, όταν δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει από κοντινή απόσταση τον κίπερ των φιλοξενούμενων, Filip Kurto.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Perth Glory – Melbourne Victory 3-1 (37′ R. Williams, 80′ + 87′ A. Taggart – 69′ J. Brillante)

Brisbane Roar – Melbourne City 0-0

Western United – Sydney 1-0 (86′ A. Diamanti)

Adelaide United – Macarthur 1-0 (6′ Z. Clough)