Ο ΠΑΟΚ έγινε η τέταρτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά το ισόπαλο 1-1 που απέσπασε από τον Παναθηναϊκό στον δεύτερο προημιτελικό του «Απόστολος Νικολαΐδης».Ο δικέφαλος του Βορρά άντεξε στην πίεση και στο γρήγορο γκολ του «τριφυλλιού» (18′ Τσέριν) και βρήκε το δικό του «χρυσό» τέρμα στο 78′ με το εύστοχο πέναλτι του Νέλσον Ολιβέιρα, παίρνοντας το εισιτήριο για τους «4», όπου τον περιμένει σε διπλά ματς η Λαμία.

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Λαμία νίκησε ξανά τον Απόλλωνα Παραλιμνίου, αυτή τη φορά με 4-2 στην έδρα της και με συνολικό σκορ 6-3 εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας για δεύτερη σερί σεζόν και τρίτη την τελευταία πενταετία, περιμένοντας πια τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ.

Ο παίκτης του Ολυμπιακού Γιουσέφ Ελ Αραμπί (Α) πανηγυρίζει με τον συμπαίχτη του το γκολ που πέτυχε για το 0-1, κατά τη διάρκεια του αγώνα Άρης-Ολυμπιακός, για τη 2η φάση των προημιτελικών του Κυπέλλου. Ελλάδος, στο γήπεδο Κλεάνθης Βικελίδης, στη Θεσσαλονίκη, την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2023. ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΧΗΡΑΣ

Την πρόκρισή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Άρη με 1-0 και στο «Κλεάνθης Βικελίδης», έπειτα από τη νίκη τους με το ίδιο σκορ στον Πειραιά, παίρνοντας την πρόκριση για τους «4» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΑΕΚ. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μίτσελ Γκονζάλεθ ήταν ο Κωνσταντίνος Τζολάκης που πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων, με κορυφαία αυτή στο πέναλτι του Αντρέ Γκρέι στο 84ο λεπτό. Μοιραίος ο Τζαμαϊκανός φορ για την ομάδα του Άλαν Πάρντιου που προσπάθησε παρά τις απουσίες, όμως έμεινε με τις εντυπώσεις.

Στο 83ο λεπτό έγινε η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι. Ο Γκρέι άφησε πίσω του τον Ντόη, ο οποίος προσπάθησε να τον κρατήσει. Ο Τζαμαϊκανός πλάσαρε, ο Τζολάκης απέκρουσε, ο Ματέο Γκαρσία στην εξέλιξη της φάσης σούταρε, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να κάνει σωτήρια προβολή. Ωστόσο, ο Ιστβαν Βαντ γύρισε πίσω τη φάση και, σε συμφωνία με το VAR, έδειξε τη βούλα του πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον Ντόη. Όμως, ο Τζολάκης νίκησε και πάλι τον Γκρέι, κρατώντας το 0-0.

Κι αφού δεν το δέχθηκε, ο Ολυμπιακός εν τέλει σημείωσε και το μοναδικό γκολ του αγώνα. Από πάσα του Ντιάντιε Σαμασέκου, ο Ελ Αραμπί «έσπασε» το τεχνητό οφσάιντ και πλάσαρε εύστοχα τον Κουέστα για το 0-1. Με δύο νίκες με το ίδιο σκορ, η ομάδα του Μίτσελ πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου κι ετοιμάζεται για τις διπλές αναμετρήσεις με την ΑΕΚ, αφήνοντας με την πικρία – για μια ακόμη χρονιά – τον Άρη.

«Σβηστά» στους «4» η ΑΕΚ, 3-1 και στις Σέρρες

Η ΑΕΚ έγινε η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την παρουσία της στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς νίκησε για δεύτερη φορά τον Πανσερραϊκό, σήμερα στις Σέρρες, με 3-1 και με συνολικό σκορ 6-1 πήρε το «εισιτήριο» για τους «4» της διοργάνωσης, περιμένοντας τον νικητή του ζευγαριού Άρης-Ολυμπιακός. Τα δύο γκολ του Πέτρου Μάνταλου (ένα σε κάθε ημίχρονο) και το τελείωμα του Μαχαίρα ήταν αρκετά για τους «κιτρινόμαυρους» προκειμένου να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους. Ισοφάρισαν προσωρινά τα «λιοντάρια» με τον Κατσαντώνη στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Με εκτεταμένο rotation και τον Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς για πρώτη φορά στο βασικό σχήμα μετά την επέμβαση που έκανε στους κοιλιακούς, παρέταξε ο Ματίας Αλμέιδα την ΑΕΚ στο γήπεδο των Σερρών, βλέποντας μεγάλη διάθεση από τους παίκτες του για να «τελειώσουν» και αυτό το ματς από νωρίς.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΔΕΥΤΕΡΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΤΗΣ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ (7ΗΣ) ΦΑΣΗΣ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥΥ ΕΛΛΑΔΑΣ

Πανσερραϊκός-ΑΕΚ 1-3 (0-3)

Άρης-Ολυμπιακός 0-1 (0-1)

Λαμία-Απόλλων Παραλιμνίου 26/01 (17:30) (2-1)

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 26/01 (19:30) (0-2)