ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ

Ένα απολαυστικό τετραήμερο γεμάτο μπάλα, γκολ και θέαμα, έφτασε στο τέλος του. Μια αγωνιστική που τα είχε όλα. Ντέρμπι, εκπλήξεις και ένα αθλητικό σόου που μόνο ο βασιλιάς των σπορ μπορεί να προσφέρει.

Στο Industree Group Stadium, η δεύτερη της βαθμολογίας, Central Coast Mariners, υποδέχθηκε την Western Sydney Wanderers, η οποία πριν ξεκινήσει το ματς βρισκόταν μόλις δύο βαθμούς πίσω από τους γηπεδούχους. Το σκορ άνοιξε με απίθανο μακρινό σουτ στο 30ό λεπτό ο φαντεζί Samuel Silvera. Ακόμα πιο εντυπωσιακό ήταν, όμως, το γκολ της ισοφάρισης για την φιλοξενούμενη ομάδα. Ο Yeni N’Gbakoto φόρεσε το καπέλο του μάγου και με απίστευτο τακουνάκι έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας του Daniel Vukovic. Ένα πανέμορφο τέρμα που θέτει υποψηφιότητα για το γκολ της χρονιάς.

Οι «κοκκινόμαυροι» έφεραν το ματς τούμπα στο 60ό λεπτό με δυνατό μονοκόμματο σουτ του Brandon Borrello από την καρδιά της μεγάλης περιοχής. Το τελικό 2-2 ήρθε μετά από σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενουμένων. Ο Νεκτάριος Τριαντής επιχείρησε σουτ από κοντινή απόσταση, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Jason Cummings και, τελικά, βρέθηκε στο βάθος της αντίπαλης εστίας διαμορφώνοντας το τελικό σκορ ενός εξαιρετικά χορταστικού ντέρμπι.

Το ίδιο σκορ είχαμε και στο ματς μεταξύ Macarthur και Western United, στο πρώτο παιχνίδι των γηπεδούχων χωρίς τον Dwight Yorke στο πάγκο τους. Ο χορός των γκολ άνοιξε στο 60ό λεπτό μετά από αριστοτεχνικό φαλτσαριστό σουτ του Lachlan Wales λίγο έξω από τα όρια της μεγάλης περιοχής. Η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε μόλις επτά λεπτά αργότερα με κοντινό δυνατό σουτ του Matthew Millar. Η ομάδα του νεοαφιχθέντα κόουτς Mile Sterjovski, κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ στο 81ο λεπτό όταν ο Jed Drew βρέθηκε αμαρκάριστος στην καρδιά της μικρής περιοχής και με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον έμπειρο Jamie Young.

Την παρτίδα για τους φιλοξενούμενους έσωσε στο 90ό λεπτό ο Nicolas Milanovic όταν πετάχτηκε πρώτος στην μπάλα και με κοντινή προβολή νίκησε τον κίπερ των «Ταύρων».

Το 2-2 φαίνεται ότι ήταν το σκορ της αγωνιστικής μιας και το ίδιο αποτέλεσμα είχαμε και σε τρίτο ματς. Αυτό μεταξύ Wellington Phoenix και Perth Glory. Το σκορ άνοιξε για τους «κιτρινόμαυρους» ο Oskar Zawada με τεχνική κεφαλιά στο 11ο λεπτό. Το 2-0 είχε χρώμα … γαλανόλευκο μιας και σκόρερ ήταν ο Κώστας Μπαρμπαρούσης στο 20ό λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Ο έμπειρος επιθετικός ελληνικής καταγωγής βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο την κατάλληλη στιγμή και με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 22ο λεπτό με κεφαλιά του David Williams που σκόραρε ακόμα μια φορά εναντίον της πρώην του ομάδας. Την ασίστ για το 2-1 «σέρβιρε» ο Τζον Κουτρουμπής, ο οποίος έκανε ένα από τα πιο μεστά παιχνίδια της σεζόν.

Η ισοφάριση για την ομάδα της Δυτικής Αυστραλίας είχε και πάλι της υπογραφή του Williams. Ο έμπειρος Αβορίγινας επιθετικός από το Κουίνσλαντ πετάχτηκε πρώτος στην μπάλα στο 80ό λεπτό και με όμορφη κεφαλιά-ψαράκι έγραψε το τελικό 2-2.

Εξαιρετικά χορταστικό ματς είχαμε και στο McDonald Jones Stadium μεταξύ της Newcastle Jets του Άθα Πάπα και της Brisbane Roar. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα του Μπρίσμπαν. Το σκορ άνοιξε στο 52ο λεπτό με όμορφο μονοκόμματο σουτ ο Jaushua Sotirio. Το 2-0 ήρθε στο 72ο λεπτό όταν ο Trent Buhagiar ντύθηκε… Lionel Messi, πήρε την μπάλα πίσω από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον κίπερ των φιλοξενούμενων. Το τρίτο τέρμα για την ομάδα του πέτυχε στο 76ο λεπτό ο Beka Mikeltadze με απίθανο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 94ο και τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Archie Goodwin. Μια νίκη-φάρμακο για την ασταθή φέτος ομάδα του Ελληνοαυστραλού τεχνικού.

Η αγωνιστική δράση του 14ου γύρου του πρωταθλήματος ξεκίνησε την Πέμπτη με την αναμέτρηση μεταξύ Melbourne Victory και Sydney. Οι φιλοξενούμενοι ήταν οι νικητές του λεγόμενου “Big Blue” με 2-1 χάρη σε γκολ των Burgess και Adam Le Fondre. Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 26ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Jake Brimmer. Ακόμα μία βολή στο ταλαιπωρημένο «κορμί» της ομάδας του Tony Popovic που νιώθει την καρέκλα του να τρέμει…

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Melbourne Victory – Sydney 1 – 2 (26′ J. Brimmer – 32′ B. Burgess, 52′ A. Le Fondre)

Newcastle Jets – Brisbane Roar 4 – 0 (52′ J. Sotirio, 72′ T. Buhagiar, 76′ B. Mikeltadze, 94′ A. Goodwin)

Wellington Phoenix – Perth Glory 2 – 2 (11′ O. Zawada, 20′ Κ. Μπαρμπαρούσης – 22′ + 80′ D. Williams)

Macarthur – Western United 2 – 2 (67’M. Millar, 81′ J. Drew – 60′ L. Wales, 89′ N. Milanovic)

Central Coast Mariners – Western Sydney Wanderers 2 – 2 (30′ S. Silvera, 73’J. Cummings – 35′ Y. N’ Gbakoto, 60′ B. Borrello)