Ένα πρώτο ημίχρονο μπασκετικής τελειότητας, όταν εκτόξευσε τη διαφορά στους 30 πόντους, ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό, προκειμένου να παραμείνει ακλόνητος στην κορυφή της Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν με 93-73 τη Φενέρμπαχτσε στην Πόλη, για την 22η αγωνιστική, αυξάνοντας το ρεκόρ τους σε 15-7 και συμπληρώνοντας τέσσερις διαδοχικές νίκες. Στον αντίποδα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υποχώρησε στο 13-9, γνωρίζοντας τη δεύτερη εφετινή ήττα της από τους Πειραιώτες, μετά την πανωλεθρία της στο ΣΕΦ (94-67).

Με 17/29 τρίποντα και μετά από μία πραγματική παράσταση σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός απλοποίησε το έργο του επί τουρκικού εδάφους, μετατρέποντας ένα ντέρμπι σε υγιεινό… περίπατο στην έναρξη της «διαβολοβδομάδας» (ακολουθεί στο ΣΕΦ η «μάχη» με την Αναντολού Εφές).

Τεράστιο «διπλό» της ΑΕΚ στην Τουρκία

Με τεράστιο «διπλό» επί τουρκικού εδάφους έσπασε η ΑΕΚ το ρόδι στη φάση των «16» του Basketball Champions League. Η Ένωση πέρασε νικηφόρα 81-71 από την έδρα της Γαλατασαράι, για τη 2η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη της στον 11ο όμιλο και υποχρεώνοντας την ομάδα των Ανδρέα Πιστιόλη και Κώστα Παπαδόπουλου στην πρώτη ήττα.

Η ΑΕΚ εξαργύρωσε τη διάρκεια που επέδειξε στην άμυνα, τις ηρωϊκές εμφανίσεις των Ακίλ Μίτσελ (19π., 13ρ.), Γιάνις Στρέλνιεκς (18π., 4/6 τρίποντα), Δημήτρη Φλιώνη (11π., 10ρ., 9ασ.) και την απόλυτη κυριαρχία της στον τομέα των ριμπάουντ (49 έναντι 33 με 17 έναντι 9 επιθετικά).

Στους «16» του EuroCup ο Προμηθέας

ΚΥΠΕΛΛΑ ΕΥΡΩΠΗΣ /Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2023, 22:57:12 / Τελευταία Ενημέρωση: 22:58

Έκανε τα εύκολα… δύσκολα, «ζορίστηκε» αρκετά στην τρίτη περίοδο και στο τελευταίο πεντάλεπτο απ’ τα δικά του λάθη, όμως στα κρίσιμα σημεία ο Προμηθέας Πάτρας είχε καθαρό μυαλό και με ένα μεγάλο καλάθι του Χογκ στα 23”, αλλά και μία σπουδαία άμυνα του Ντάγκουμπιτς στο σουτ του Σαμάρ στο 1”, βρήκε το δρόμο προς τη νίκη επί των Χάμπουργκ Τάουερς με 105-103 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου του Eurocup, παίρνοντας και μαθηματικά το «εισιτήριο» για τους «16». Στο 8-5 ανέβηκε πλέον η ομάδα της Πάτρας, στο 4-9 έπεσαν οι Γερμανοί που είναι οριακά εντός της ζώνης των «16».