Με γκολ του Μασούρα από το 36′, ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη στα Πηγάδια από την Ξάνθη και της διέκοψε το νικηφόρο σερί των 4 αγώνων. Ο Πανιώνιος έπαιξε πιο έξυπνα και χωρίς να έχει τις ευκαιρίες ή την εδαφική υπεροχή κράτησε τη νίκη, την 4η φέτος, παίζοντας όμως στα τελευταία 12 λεπτά με παίκτη περισσότερο λόγω, της αποβολής του Αλμέϊδα με δεύτερη κίτρινη.

Εξάλλου, με ένα αμφισβητούμενο γκολ ο Λεβαδειακός νίκησε με 2-1, στην έδρα του, τον ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League. Η ομάδα της Λιβαδειάς προηγήθηκε με τον Στανόγεβιτς στο 25ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η κρητική ομάδα με πέναλτι του Αραβίδη (43′), ενώ στο 45′ έγινε η φάση του αγώνα, όταν σουτ του Στανόγεβιτς προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι και «έσκασε» στη γραμμή της εστίας, με τους διαιτητές να κατακυρώνουν το γκολ και τους φιλοξενούμενους (δικαιολογημένα) να διαμαρτύρονται έντονα.

Νίκη με 2-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα σημείωσε η ΑΕΛ για τη 10η αγωνιστική της Super League, βελτιώνοντας αισθητά τη θέση της στη βαθμολογία, ενώ η ομάδα της Ηπείρου παρέμεινε κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Τα τέρματα που έκριναν την αναμέτρηση σημείωσαν για την ομάδα του Τζανλούκα Φέστα στο 50′ ο Γκόλιας και στο 76′ ο Ντέλετιτς. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη αγωνιζόταν από το 48′ με 10 παίκτες, αφού αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Τσικάρσκι.

Η Λάρισα μπήκε δυνατά και κάλλιστα θα μπορούσε να προηγηθεί νωρίς στο σκορ, αφού υποχρέωσε τον ΠΑΣ σε παθητικό ρόλο. Στο 15′ ο Μπαργκάν έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε ελάχιστα στον Τσικάρκσι και άλλαξε πορεία με τον Βελλίδη να διώχνει τελευταία στιγμή την μπάλα. Στο 16′ οι γηπεδούχοι έφθασαν πάλι κοντά στο γκολ, όταν ο Ντέλετιτς εκτέλεσε φάουλ και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.