Μετά και τα αποτελέσματα της τέταρτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, η Perth Glory πλέον “κατοικεί” στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της A-League. Η ομάδα της Δυτικής Αυστραλίας πέρασε νικηφόρα από την Αδελαΐδα, αφού “άλωσε” το Coopers Stadium με 0-2. Παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων, με σημαντικότερες αυτές των Halloran και Σταματελόπουλου, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρη σε γκολ του Keogh μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο 90ό λεπτό ήρθε ο Οικονομίδης να βάλει το “κερασάκι στην τούρτα” για το Perth μετά από όμορφη ασίστ του Fabio Ferreira και να στείλει την ομάδα του στην κορυφή, μετά και την ισοπαλία του Sydney FC με τους Newcastle Jets.

Στη Μελβούρνη, οι Victory έπιασαν σπουδαία απόδοση κόντρα στους Mariners, επικρατώντας με 4-1. Το “χορό των γκολ” άνοιξε ο Ιάπωνας σταρ Keisuke Honda στο 30′, αφού έκλεψε την μπάλα έπειτα από λανθασμένη μεταβίβαση του Golec, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Kennedy. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Αντώνης έβγαλε ιδανική ασίστ προς τον Troisi και ο Αυστραλός διεθνής δεν αστόχησε, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήρθε ο Brown να κάνει το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τέρμα του Shabow έπειτα από σουτ του McCormack εκτός περιοχής, ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει ακόμη την τελευταία τους λέξη. Ο νεοεισελθών Σουηδός σταρ Όλα Τοϊβόνεν, συνδύασε το ντεμπούτο του στην A-League με ασίστ προς τον Hope που έγραψε και το τελικό Victory-Mariners 4-1. Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας βρίσκεται η Perth Glory με 10 βαθμούς, ενώ ακολουθεί η Sydney FC με 8 και στη τρίτη θέση βρίσκεται η Melbourne City με 8. Από το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής ξεχωρίζει το παιχνίδι της Sydney FC με την Melbourne Victory.

A-LEAGUE 2018-2019 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Melbourne City – Wellington Pheonix 2-0 (9′ De Laet, 59′ Fornaroli)
Western Sydney Wanderers – Brisbane Roar 2-2 (10′, 17′ Riera – 37′ Lopez 48′ πεν. Taggart)
Newcastle Jets – Sydney FC 1-1 (87′ Cowburn – 20 Brosque)
Adelaide United – Perth Glory 0-2 (73′ Keogh, 90′ Οικονομίδης)
Melbourne Victory – Central Coast Mariners 4-1 (30′ Honda, 35′ Troisi, 45’+2′ Brown, 90’+4′ Hope – 62′ Shabow)