Αμετάβλητη έμεινε η κατάσταση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του A’ League μετά τις νέες επιτυχίες των Perth Glory και Melbourne Victory που πρόσθεσαν μία ακόμα νίκη απέναντι στις Melbourne City και Adelaide United αντίστοιχα, διευρύνοντας παράλληλα την απόσταση από τους διεκδικητές των δύο πρώτων θέσεων.
Η σούπερ έκπληξη της χρονιάς ήταν η εντός έδρας ήττα-σοκ της Sydney FC από τους Wellington Phoenix με 1-3.

Η μέτρια στο πρώτο ημίχρονο Melbourne Victory, αφού γλύτωσε σε δύο περιπτώσεις το εις βάρος της γκολ, ήταν ουσιαστική και σαφώς καλύτερη στην επανάληψη, φτάνοντας στην πέμπτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα. Η «μηχανή» του Kevin Muscat πήρε μπρος στο 62′ με την κοντινή προβολή του Κώστα Μπαρμπαρούση, έπειτα από ασθενή απόκρουση του Izzo στη δυνατή κεφαλιά του Ola Toivonen. Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Σουηδός επιθετικός, έγινε και αυτός σκόρερ, έπειτα από μυθική ασίστ του Λευτέρη Αντώνη – ο οποίος σε ένα ακόμα παιχνίδι μαζί με τον Toivonen ξεχώρισε.

Η Victory περίμενε στραβοπάτημα της Glory στο Perth από την Melbourne City έτσι ώστε να περάσει στη πρώτη θέση της βαθμολογίας, αλλά μάταια. Το συγκρότημα του Warren Joyce, χωρίς τον Bruno Fornaroli, έδειξε σε ένα ακόμα εκτός έδρας ματς αδυναμία στην επίθεση, χάνοντας με 1-0. Το χρυσό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο φορμαρισμένος ομογενής Κρίστοφερ Οικονομίδης, έπειτα από πολύπλοκη φάση (43′) και κόντρα της μπάλας από σουτ του Diego Castro.

O Curtis Good, στην πρώτη εμφάνισή του με την City, αποβλήθηκε στο 80′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολη την ισοφάριση, η οποία δεν ήρθε ποτέ. Κύριο χαρακτηριστικό της επιθετικής απραξίας των «ουρανί» ήταν το γεγονός ότι η ομάδα του Joyce δεν κατόρθωσε να έχει ούτε ένα σουτ εντός στόχου.

Ο Ουρουγουανός Fornaroli, έπειτα από την μεθοδευμένη απομάκρυνσή του, θεωρείται πιθανό ότι θα ζητήσει μεταγραφή τον Ιανουάριο. Η επιθυμία του, όπως αποκάλυψε το «The World Game» της SBS, να συνεχίσει στην Sydney FC, είναι και η αιτία της διαμάχης του με τον Άγγλο τεχνικό.

Στο παιχνίδι της Παρασκευής οι Wanderers επικράτησαν της Gold Coast με 2-0, φτάνοντας στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Ο πρώην μεσοεπιθετικός της Ελλάς Μελβούρνης Matthew Millar, ξεκίνησε βασικός, αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο και έφτασε τις τέσσερις συμμετοχές στους Mariners.

Εκτός αποστολής ήταν ο Reuben Way στους Wellington Phoenix.