Το εκπληκτικό σερί των έξι νικών της Melbourne Victory αλλά και η ευκαιρία -μετά την εντός έδρας ήττα της Glory- να περάσει πριν τα Χριστούγεννα στην κορυφή της βαθμολογίας, σταμάτησε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από την κεφαλιά του Dario Vidosic.
Ήταν ένα δραματικό φινάλε σε ένα παιχνίδι που είχε μεγάλες φάσεις στα δύο καρέ με τους 25.000 φίλαθλους να απολαμβάνουν την κάθε στιγμή του παιχνιδιού, το οποίο ξεκίνησε και τελείωσε σε γρήγορο ρυθμό με τους Galekovic και Thomas να πραγματοποιούν ηρωικές επεμβάσεις.

Στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ο κίπερ της Victory μπλόκαρε το πλάγιο σουτ του Lachlan Wales και, λίγο αργότερα, στην καλύτερη ευκαιρία του ντέρμπι, ο 37χρονος πορτιέρο της City σταμάτησε στο τετ α τετ τον James Troisi.
Η ομάδα του Kevin Muscat κατάφερε να ανοίξει πρώτη το σκορ με τον Ola Toivonen στο 55′ έπειτα από ασίστ του Κώστα Μπαρμπαρούση. Ο Σουηδός πανηγύρισε έντονα και πνιγμένος στις αγκαλιές των συμπαικτών του, το τρίτο σερί γκολ και τέταρτο συνολικά στο A’ League.

Η Victory κυνήγησε το δεύτερο γκολ και με τη σειρά της η City την ισοφάριση που ήλθε αισίως στις καθυστερήσεις. Ήταν ένα γκολ που είχε ως αφετηρία την ατομική προσπάθεια τουMcCree και εν συνεχεία την μπαλιά του Jamieson στον ακάλυπτο Vidosic.
Μεγάλος απών από το παιχνίδι ο Ιάπωνας Honda που έμεινε εκτός αποστολής λόγω ενοχλήσεων.
Πάντως, το τελικό αποτέλεσμα στο ντέρμπι του AAMI Park, βάσει ευκαιριών κρίνεται δίκαιο.

Οι Phoenix συνέχισαν με νέα νίκη και εδραιώθηκαν στην πέμπτη θέση. Η ομάδα του Wellington που επισκέπτεται τη Μελβούρνη στην τελευταία αγωνιστική του 2018 και θα είναι η επόμενη αντίπαλος της Victory, διέσυρε με 4-1 τους Roar, προκαλώντας ενθουσιασμό στους φίλους των κιτρινόμαυρων.
Αντίθετα, η Glory δυσαρέστησε τους 10.000 φίλους της, χάνοντας για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα από την Sydney FC (1-2). Καλή εμφάνιση και πάλι από τον Κρίστοφερ Οικονομίδη που σκόραρε ξανά, μειώνοντας στην εκπνοή του αγώνα.
Η ένατη αγωνιστική του πρωταθλήματος ολοκληρώνεται το Boxing Day, την Τετάρτη, με την βραδινή αναμέτρηση στο Coopers Stadium ανάμεσα στην Adelaide United και τους Wanderers.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ
Perth – Sydney FC 1-2 (90′ Οικονομίδης – 18′ Le Fondre, 87′ De Silva)
Phoenix – Brisbane 4-1 (35′ αυτ. Παπαδόπουλος, 75′ Williams, 80′ πεν. Krishna, 90’+3 Singh – 45’+1 Silva)
Melb City – Victory 1-1 (90’+2 Vidosic – 55′ Toivonen)