Σπουδαία νίκη σημείωσε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος πέρασε από την Τρίπολη επικρατώντας με 3-0 του Αστέρα για την 16η αγωνιστική της Super League. Ο «δικέφαλος», ωστόσο, πέρασε δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο και είχε ως σωτήρα τον Πασχαλάκη, που κράτησε ανέπαφη την εστία του σε πολλές φάσεις! Στο 65′ ο Βιερίνια με εκπληκτικό φάουλ έκανε το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μαουρίσιο έκανε το 2-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε με αυτογκόλ ο Τριανταφυλλόπουλος (90+2′). Λανθασμένα ακυρώθηκε γκολ του Μπίσεσβαρ στο 19′, ενώ στο 26′ ο Ιγκλέσιας είχε δοκάρι.

ΣΑΡΩΤΙΚΗ Η ΑΕΚ ΣΤΟΥΣ ΖΩΣΙΜΑΔΕΣ

Πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή της εμφάνιση, η ΑΕΚ διέλυσε με 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» και ο Μαρίνος Ουζουνίδης πήρε… ψήφο εμπιστοσύνης από κόσμο και διοίκηση.

Δύο γκολ πέτυχε ο Πόνσε (45΄και 45+3΄) και από ένα οι Μάνταλος (5΄πεν.) και Μιχαήλ (21΄ αυτογκόλ) για τους πρωταθλητές, που είχαν και τρία δοκάρια στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Super League. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Μπάρκας απέκρουσε πέναλτι του Αθανασιάδη.

Απίστευτο και όμως αληθινό! Όπως ενημέρωσε η στατιστική υπηρεσία της Super League, ο ΠΑΣ Γιάννινα δέχτηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του τέσσερα γκολ στην έδρα του στο πρώτο ημίχρονο! Μάλιστα, ανεξαρτήτως έδρας, δεν έχει δεχτεί τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο εδώ και 40 χρόνια! Ήταν πάλι η ΑΕΚ, όταν τον νικούσε στη Νέα Φιλαδέλφεια με 7-2 και ημίχρονο 5-0!

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΑΕΛ-Απόλλων Σμύρνης 3-0 (5΄ αυτ. Γκίνο, 63΄, 77΄ Νούνιτς)

Ατρόμητος-Παναιτωλικός 2-2 (50΄ Ενσικουλού, 83΄ Μούγιακιτς – 69΄, 77΄ Μανά)

ΟΦΗ-Πανιώνιος 1-1 (27΄ Πλατέλλας – 80΄ Καμαρά)

Λεβαδειακός-Ολυμπιακός 0-2 (7΄ Φορτούνης, 50΄ Γκερέρο)

Παναθηναϊκός-Ξάνθη 2-2 (48΄ Μπουζούκης, 68΄ Κολοβέτσιος – 19΄, 90΄+6 πεν. Κάστρο)

Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΟΚ 0-3 (65΄ Βιεϊρίνια, 69΄ Μαουρίσιο, 90΄+2 αυτ. Τριανταφυλλόπουλος)

Άρης-Λαμία 1-0 (90΄+2 Ματίγια)

ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ 0-4 (5΄ πεν. Μάνταλος, 20΄ αυτ. Μιχαήλ, 45΄, 45΄+3 Πόνσε)