Η ιστορική επιτυχία του Στέφανου Τσιτσιπά στη Μελβούρνη έγινε σημείο αναφοράς στο Ολυμπιακό στάδιο, πριν από την έναρξη του αγώνα ΑΕΚ- Αστέρας Τρίπολης. Στους φωτεινούς πίνακες του ΟΑΚΑ εμφανίστηκε στιγμιότυπο με τον Έλληνα πρωταθλητή του τένις να πανηγυρίζει τη νίκη επί του Ρότζερ Φέντερερ και από τα μεγάφωνα ακούστηκε το εξής μήνυμα προς τον… κιτρινόμαυρων συναισθημάτων Τσιτσιπά:

«Η διοίκηση της ΠΑΕ ΑΕΚ, οι ποδοσφαιριστές, το τεχνικό επιτελείο, οι φίλαθλοι και σύσσωμη η κιτρινόμαυρη οικογένεια εκφράζουν τα θερμά τους συγχαρητήρια στον Ενωσίτη Στέφανο Τσιτσιπά για τη σημερινή νίκη του επί του Ρότζερ Φέντερερ, που αποτελεί τη μεγαλύτερη επιτυχία του ελληνικού τένις! Στέφανε, συγχαρητήρια! Η θέση σου στο Ολυμπιακό Στάδιο σε περιμένει!».

Εντυπωσιακή για δεύτερο συνεχόμενο ματς η ΑΕΚ, νίκησε 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης και ανέβηκε στην 3η θέση της Super League μετά από 16 αγωνιστικές. Το ματς έγινε στο ΟΑΚΑ παρουσία περίπου 8.000 θεατών και τα γκολ των πρωταθλητών σημείωσαν οι Λιβάγια (9΄), Αλεφ (11΄), Πόνσε (20΄-πέναλτι).

Το ολικό lifting της ΑΕΚ επιβεβαιώθηκε στο ΟΑΚΑ. Μια ομάδα που το Νοέμβριο δεν βλεπόταν και τον Δεκέμβριο κατάφερνε μετά βίας να ξεπερνά τη μετριότητα, μεταμορφώθηκε σε μηχανή παραγωγής γκολ. Τέσσερα στο πρώτο ημίχρονο στα Γιάννινα πριν από έξι ημέρες, τρία στο ημίχρονο την Κυριακή.