Τα πάνω κάτω έφερε το συγκρότημα του Kevin Muscat στη «χρυσή ακτή» μετατρέποντας το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου σε 2-3 πανηγυρίζοντας έτσι την έκτη φετινή εκτός έδρας νίκη. Κακή στο πρώτο μέρος η πρωταθλήτρια Αυστραλίας έδειξε όμως μεταμορφωμένη στην επανάληψη φτάνοντας στην ολική ανατροπή του σκορ με τον Κώστα Μπαρμπαρούση να σημειώνει στο 88΄ το νικητήριο γκολ.
Ο τεχνικός των navy blue έδωσε τα ένσημα της νίκης σε δύο παίκτες από το NPL Βικτώριας, τον Elvis Kamsoba που πέρασε σαν αλλαγή στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, έδωσε την ασίστ πέντε λεπτά αργότερα στον James Troisi και στον Kenny Athiu που έδειξε μαχητικότητα και είχε συμμετοχή στο γκολ της ισοφάρισης. «Δεν είμασταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο. Βρεθήκαμε πίσω στο σκορ από δύο στημένες φάσεις όμως οι παίκτες μου ήταν συγκεντρωμένοι στο δεύτερο μέρος και θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει ακόμα περισσότερα τέρματα».

Τώρα σειρά έχει το Κυριακάτικο ντέρμπι κορυφής όπου η ομάδα της Μελβούρνης θα αντιμετωπίσει στο AAMI Park την φορμαρισμένη Perth Glory.
Ότι κατάφεραν οι navy blue, επανέλαβαν αμέσως μετά και οι reds της Αδελαίδας γυρίζοντας το 0-3 σε 4-3 σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από τρεις αποβολές, στο 9’ για τους γηπεδούχους με τον Δανό Ken Ilso να «κλαδεύει» τον Mckay και για τους φιλοξενούμενους στο 59’ ο Ingham (δεύτερη κίτρινη) για εσκεμμένη καθυστέρηση και ο γκολκίπερ Young για αποτυχημένη έξοδο πάνω στον Goodwin.
Ο Κρις Οικονομίδης ήταν ο ηγέτης της Glory και οδήγησε με την επιστροφή του από το Ασιατικό Κύπελλο Εθνών το Perth σε άνετη νίκη επί των Phoenix με 3-0 πετυχαίνοντας το ένα από τα τρία τέρματα.