To NPL μπήκε στη ζωή μας και η πρεμιέρα αγώνων επιφύλαξε δυνατές εκπλήξεις που δείχνουν πόσο απρόβλεπτo θα είναι το φετινό πρωτάθλημα. Μεγάλος κερδισμένος ήταν ο Παγκύπριος που αν και βρήκε σθεναρή αντίσταση από τη νεανική αλλά παθιασμένη Ελλάς επικράτησε (3-1) με τον Valentino να πετυχαίνει στο παρθενικό του ντεμπούτο δύο τέρματα και τον Josh Baressi να βρίσκει πρώτος δίχτυα στην πρώτη του συμμετοχή με τους πράσινους των ανατολικών προαστίων. Η κυανόλευκη που ισοφάρισε από προσωπική ενέργεια του πολύ καλού Νίκου Κρουσουράτη ήταν καλύτερη στο ημίχρονο, πλήρωσε όμως ακριβά τα αμυντικά της λάθη.

Το βράδυ της Πέμπτης στο εναρκτήριο ματς ο πρωταθλητής Βικτώριας Μέγας Αλέξανδρος άφησε βαθμούς με αντίπαλο το Pascoe Vale (1-1). Οι παίκτες του Γιώργου Κατσάκη μία εβδομάδα μετά τον χαμένο τελικό για το Community Shield έδειξε βελτιωμένη και θα μπορούσαν αν ήταν πιο εύστοχη στην τελική προσπάθεια να έχουν προβάδισμα μεγαλύτερη από αυτή του 1-0, γκολ που ήρθε από μαχητικό τάκλιν του Harry Noon.

Στην επανάληψη μετά την είσοδο του Van’t Ship οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις ευκαιρίες όπου σε μία από αυτές ο Ολλανδός έδειξε την κλάση του κάνοντας το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ. Λίγο πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου κάποια από τα φώτα έσβησαν και δεν μπόρεσαν να παιχτούν τα λίγα λεπτά των καθυστερήσεων.
Πατατράκ στο Jack Edwards. Το πολλά υποσχόμενο Oakleigh επανέλαβε την παράδοση που το φέρνει να μην έχει καλό ξεκίνημα στην πρεμιέρα. Το συγκρότημα του Chris Taylor γνώρισε την ήττα με 1-2 από τους Κροάτες. Το μοναδικό τέρμα για τα «κανόνια» σημείωσε ο Άγγλος πρώην παίκτης της Curzon Ashton Joe Guest.

Στο δεύτερο ελληνικό ντέρμπι της πρώτης αγωνιστικής Νέα Ελλάς και Kingston δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα και έτσι μοιράστηκαν από έναν βαθμό.
Το Avondale έκανε δυναμική αρχή περνώντας εύκολα από το Frank Holohan με 1-4, ενώ με το «διπλό» επίσης το Green Gully με 0-1 στην Altona απέναντι στους Magic και η Hume City στην άλλη μεγάλη σούπερ έκπληξη επί της Thunder με 0-4.

ΙΣΟΠΑΛΗ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΜΑΧΗ ΣΤΗΝ NPL2
Έπειτα από ένα καλό παιχνίδι με την παρουσία αρκετών φίλων των δύο ομάδων στο Wembley Park, Πυθαγόρας και Ηρακλής σκόραραν από μία φορά στην πρεμιέρα για το πρωτάθλημα NPL2. Άτυχος ο Λεωνίδας στο Elcho Park γνώρισε την ήττα από την North Geelong με 1-0.
Στα άλλα παιχνίδια ξεχώρισε η εντυπωσιακή νίκη στον Δυτικό Όμιλο για την St Albans στο Epping με 0-6 επί της Whittlesea Rangers και των Eastern Lions στον Ανατολικό με άνετη νίκη στην Wodonga επί της Murray United με 0-4.
Με το δεξί ξεκίνησαν οι υποχρεώσεις για την «Γιούβε» που κέρδισε στο τοπικό ντέρμπι την Moreland City με 0-2.