Τα πρωταθλήματα NPL ξεκινούν σε όλη την Αυστραλία.
Πέρα από εκείνο της Βικτώριας, το περασμένο Σαββατοκύριακο ξεκίνησε και αυτό του Κουίνσλαντ με τη συμμετοχή της Olympic FC.
Η ομάδα του Ben Cahn τα βρήκε “σκούρα” απέναντι στην Western Pride την οποία υποδέχτηκε στο Goodwin Park την προηγούμενη Κυριακή, αφού επικράτησε με 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 16ο λεπτό όταν μια μπαλιά έβγαλε τον Morrow στην πλάτη της άμυνας της Olympic. Ο Morrow πέρασε και τον τερματοφύλακα Cuminao για να πλασάρει στην ανυπεράσπιστη εστία και να δώσει στην Pride το προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου παρά τις πολλές ευκαιρίες από πλευράς γηπεδούχων.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση ωστόσο, αφού μόλις στο 50′ ο Alex Smith έφερε το ματς στα “ίσια” εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική ασίστ του Kazuya Ito.

Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα ο Chris Lucas κατάφερε να συνδυάσει το ντεμπούτο του για την ομάδα του Κουίνσλαντ με γκολ έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση και πλασέ στη δεξιά γωνία του Davison.
Η πίεση συνεχίστηκε από πλευράς Olympic και στο 77ο λεπτό ο Lucas “ξαναχτύπησε” με ατομική προσπάθεια και σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες της Pride ήταν να μειώσουν ένα λεπτό αργότερα με τον Parsons.
Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ομάδας, Ben Cahn τόνισε πως οι παίκτες του έκαναν μόνοι τους τη ζωή τους δύσκολη αφού δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, ωστόσο στη συνέχεια η ποιότητα των δύο ομάδων ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά.

Σε ό,τι αφορά τον Chris Lucas, επεσήμανε ότι αυτός ήταν ο λόγος που αποκτήθηκε, ώστε να μπορεί να εκμεταλλεύεται τις περιόδους πίεσης της ομάδας του προς την περιοχή των αντιπάλων.
Η Olympic στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της στο εντός έδρας ματς της δεύτερης αγωνιστικής με αντίπαλο την SWQ Thunder, εκεί όπου όπως υποστήριξε ο Cahn θα προσπαθήσουν να κάνουν περισσότερα πράγματα σωστά.
Παράλληλα, το ερχόμενο σαββατοκύριακο ξεκινά και το NPL της Νότιας Αυστραλίας, εκεί όπου υπάρχει διπλή ελληνική εκπροσώπιση, με την Adelaide Olympic να υποδέχεται το South Adelaide και τη West Adelaide να τίθεται αντιμέτωπη με τους Comets.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
OLYMPIC FC: Brandon Cuminao, Glover, Waters, Whyte, Mundy, Ito, Lucas, Smith, Lasm, James Cuminao, Lofthouse
Αλλαγές: 51′ Shol, 72′ Nazary, 89′ Driver.
WESTERN PRIDE: Davison, Scriggins, Barratt, Crestani, Sheriff, Brown, Bird, Parsons, Norris, Anderson, Morrow
Αλλαγές: 56′ Izett, 62′ Lukonga, 72′ Mbarushayo.