Μετά από μία μάχη που ξεπέρασε τις τρεις ώρες νίκησε με 2-1 τον Μονφίς και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουα ATP 500 – Με τη νίκη του αυτή ο Στέφανος ανέβηκε στην 10η θέση της παγκόσμιας κατάταξης και έγινε ο πρώτος Έλληνας τενίστας που τα καταφέρνει

Θα βαρεθούμε να το γράφουμε, αλλά μ’ αυτόν τον απίθανο Έλληνα που έχει κάνει όλο τον κόσμο του τένις να παραμιλά, κάθε φορά αποδεικνύεται ότι πολύ απλά δεν έχει… όρια!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-1 σετ (4-6, 7-6, 7-6) του Γάλλου Γκαέλ Μονφίς μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες.

Μόνο που μ’ αυτή του τη νίκη ο Στέφανος πανηγύρισε την πρόκριση στον δεύτερο συνεχόμενο τελικό (είχε προηγηθεί αυτός της Μασσαλίας), έφτασε τις 8 συνεχόμενες νίκες (μαζί με αυτές στη Γαλλία), αλλά κυρίως επισφράγισε με πανηγυρικό τρόπο την είσοδο του στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης!Ο Τσιτσιπάς χρειαζόταν μία νίκη για να βρεθεί στο top-10 και την πήρε μετά από μία επική μάχη τριών ωρών, απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο, κι έγινε ο πρώτος Έλληνας τενίστας που φτάνει τόσο ψηλά… Αυτός είναι ο 5ος τελικός του Τσιτσιπά στο World Tour, όπου έχει πανηγυρίσει δύο φορές (Στοκχόλμη, Μασσαλία).

Στον τελικό αντίπαλός του θα είναι ο Φέντερερ.

Κι αυτή θα είναι η τρίτη τους φετινή αναμέτρηση, με τον Φέντερερ να κερδίζει την πρώτη  στο Hopman Cup, αλλά ο Στέφανος ήταν ο νικητής στον αγώνα για τον 4ο γύρο του Australian Open (στην πιο μεγάλη έως τώρα νίκη της καριέρας του).