Έκπληξη σημειώθηκε στους αγώνες που έδωσαν οι ελληνικές ομάδες στα πρωταθλήματα NPL της Αυστραλίας, αφού η Sydney Olympic γνώρισε απρόσμενη εντός έδρας ήττα από τη Sutherland, ομάδα που πέρσι είχε τερματίσει στη δέκατη θέση της βαθμολογίας.

Σε άλλα αποτελέσματα, η Olympic FC συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο Queensland, αφού πέρασε και από την έδρα της Sunshine Coast με σχετική ευκολία, ενώ και οι Adelaide Olympic κατάφεραν να πάρουν την τρίτη σερί νίκη τους. Επιτυχημένο ξεκίνημα στη σεζόν και για την Hamilton.

SYDNEY OLYMPIC

Οι πολιτειακοί πρωταθλητές μπήκαν με το “αριστερό” στη χρονιά και υποχρεώθηκαν σε εντός έδρας ήττα από τους Sutherland Sharks με 0-1. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να εκπλήσσονται από την αντίσταση που πρόβαλλαν οι “καρχαρίες”, αφού παρά την πίεση που υπέστη η άμυνά τους, κατάφεραν να βγάλουν φάσεις και να απειλήσουν πολλές φορές το τέρμα του Henderson. Παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν και στις δύο εστίες, το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 70ο λεπτό από τον Jeremy Cox, μετά τον όμορφο συνδυασμό του με τον Juan Carlos Romero. Πάντως μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της Sydney, Abbas Saad, φάνηκε ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών του και στάθηκε στο γεγονός ότι αυτό ήταν μόλις το πρώτο παιχνίδι της σεζόν. Το Σάββατο θα αντιμετωπίσουν τους Druitt Town Rangers στο “Popondetta Park” με μοναδικό σκοπό να επανέλθουν στις νίκες.

OLYMPIC FC
Ακόμη ένα εύκολο απόγευμα πέρασαν οι παίκτες του Ben Cahn στο “Kawana Sports Precinct” με αντίπαλο το Sunshine Coast το οποίο κέρδισαν με 0-3. Οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο χάρη σε ένα ακόμη γκολ στη σεζόν του Lucas που εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική κάθετη του Lofthouse και πλάσαρε τον τερματοφύλακα, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να σκάει στο έδαφος, έχοντας περάσει ολόκληρη την τελική γραμμή. Το 0-2 έγινε στο 68′ όταν ο Waters βρέθηκε αμαρκάριστος στη περιοχή έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά και δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Williams. Το τελικό σκορ έγραψε ο Dais με ατομική προσπάθεια μέσα από την περιοχή στο 86′. Πλέον η Olympic μετρά “τέσσερα στα τέσσερα” και βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με την Peninsula να φιγουράρει στην κορυφή του Queensland με έναν αγώνα περισσότερο. Το Σάββατο οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο “Goodwin Park”.

ADELAIDE UNITED
Το απόλυτο στις νίκες μετράει και η ομάδα της Αδελαΐδας, που φιγουράρει στην κορυφή της βαθμολογίας στη Νότια Αυστραλία μετά το 2-0 επί των Comets. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 39′ με αυτόγκολ και στο 80′ με γκολ του Ricky Da Silva. Πάντως, ο προπονητής των γηπεδούχων Γιώργος Τσώνης επεσήμανε πως παρά το επιτυχημένο ξεκίνημα, οι ποδοσφαιριστές του θα πρέπει να παραμείνουν προσγειωμένοι αφού ακόμη δεν έχουν πετύχει τίποτα. Το Σάββατο τους περιμένει δύσκολη εκτός έδρας αποστολή κόντρα στο Croydon που βρίσκεται στη δεύτερη θέση.

WEST ADELAIDE
Πρώτος βαθμός στη σεζόν και για την έτερη ελληνική ομάδα της Νότιας Αυστραλίας, μετά το εκτός έδρας 1-1 με τους Blue Eagles. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το προβάδισμα στο 69′ με εύστοχη εκτέλεση του Μήτρη, όμως μόλις 10 λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα δέχθηκαν την ισοφάριση από τον Sheikman. Χάρη σε αυτή την ισοπαλία κατάφεραν να ξεκολλήσουν από τον πάτο της βαθμολογίας και την επόμενη αγωνιστική κόντρα στην ομάδα νέων της Adelaide United θα κυνηγήσουν ακόμη περισσότερους βαθμούς.

HAMILTON OLYMPIC
Σε αντίθεση με τη Sydney Olympic, η Hamilton πραγματοποίησε θετικό ξεκίνημα στη χρονιά, αφού αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το “Rockwell Automation” κόντρα στους Weston Bears. Οι “αρκούδες” προηγήθηκαν μόλις στο όγδοο λεπτό με τον Wilson, κάνοντας τη ζωή δύσκολη για τους παίκτες του Peter Mcguinness. Όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Kawachi (40′), ενώ την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Pettit στο 61′. Επόμενος αντίπαλος για τη Hamilton οι Lambton Jaffas το ερχόμενο Σάββατο.

Παράλληλα το ερχόμενο Σαββατοκύριακο ξεκινά και το NPL της Δυτικής Αυστραλίας όπου συμμετέχει η Floreat Athina. Πρώτος αντίπαλος στη σεζόν για τους “Αθηναίους” η ομάδα νέων της Perth Glory.