Τι και αν η ομάδα του Γιάννη Αναστασιάδη γνώρισε ήττα την περασμένη εβδομάδα στο Knights Stadium; Οι πράσινοι επέστρεψαν στις νίκες αυτή τη φορά επί της Hume City με 2-0 και βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή του NPL, τρεις βαθμούς πίσω από το άτρωτο Avondale, που συνέχισε το εντυπωσιακό νικηφόρο σερί του κερδίζοντας στο Reggio Calabria την Pascoe Vale με 3-1.

Στο 24′ ο Valentino Yuel επιχείρησε σέντρα, η μπάλα βρήκε τα πόδια του αμυντικού της Hume City, Paul Wilson, και κάπως έτσι οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ στο Kingston Heath με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνει με κοντινή κεφαλιά στο 60′ ο Matt Thurtell.

O Γιάννης Αναστασιάδης θεώρησε πολύ σημαντική τη νίκη αυτή, λέγοντας χαρακτηριστικά ότι το Hume είναι η πιο δύσκολη ομάδα που αντιμετώπισαν φέτος οι Bentleigh Greens .

Ο Αλέξανδρος δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες το βράδυ του Σαββάτου στο Olympic Village απέναντι στη Dandenong Thunder που με γκολ από τους Tom Cahill (20′) και Harry Noon (85′) έφτασε σχετικά εύκολα στην τρίτη συνεχόμενη νίκη του, η οποία τον έφερε στην πρώτη τετράδα. Το σημαντικότερο για τους φίλους του Μέγα είναι ότι η νίκη συνδυάστηκε με καλή απόδοση και το γεγονός ότι η ομάδα βρίσκεται πλέον σε πολύ καλή φυσική κατάσταση.

Το Oakleigh έμεινε χωρίς νίκη μετά από πέντε αγώνες, απογοητεύοντας τους φίλους της ομάδας για την εκ νέου μέτρια ως κακή εικόνα απέναντι στους Altona Magic. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ από το κοντινό πλασέ του Ολλανδού Michiel Hemmen στο 16΄και λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου να αποκτήσουν διαφορά δύο τερμάτων με τον Sam Mitchinson. Στο δεύτερο ημίχρονο -όπως συμβαίνει σε όλα του τα παιχνίδια φέτος- το Oakleigh ανέβασε την απόδοσή του, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με τον Joe Guest στο 56′.

Ήττα και για το Port Melbourne το οποίο χρειάστηκε να δώσει το παιχνίδι με τους Gully εκτός έδρας λόγω έκτακτών εργασιών στο SS Anderson Reserve. Οι «καρχαρίες» δέχτηκαν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά των δύο ημιχρόνων με δράστη τον Alex Salmon, το πρώτο από αυτά από τα 11 βήματα, πέναλτι στο οποίο υπέκυψε ο Michael Eagar, και το άλλο στο 88′ με πλασαριστώ σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής.

Στο Κροατικό ντέρμπι οι Knights με σκόρερ τον Νεοζηλανδό Hamish Watson (7′) και τον Anthony Duzel (75′) επικράτησαν στο Endeavour Hills της Dandenong City με 0-2.

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει η αυριανή «ελληνική» κόντρα στο Grange Reserve, στις 8:30 , ανάμεσα στην Kingston City του Νίκου Τόλιου και την South Melbourne Ελλάς του Κώστα Ταγκαλάκη. Το παιχνίδι κρίνεται ιδιαίτερα κρίσιμο βαθμολογικά καθώς, από τη μία, οι γηπεδούχοι προσδοκούν στην πρώτη τους φετινή νίκη και, από την άλλη, η κυανόλευκη, μετά την βαριά ήττα από την Avondale, ψάχνει για ένα καλό αποτέλεσμα προκειμένου να επαναφέρει το θετικό κλίμα. Το παιχνίδι αναμένεται να συγκεντρώσει πάλι αρκετό φίλαθλο κόσμο.