Ο Κώστας Μπαρμπαρούσης σε ρόλο ηγέτη «καθάρισε» για λογαριασμό της Melbourne Victory. Ο Ελληνονεοζηλανδός σκόραρε δύο φορές στο ημίχρονο, στην πρώτη από ασίστ του Honda (24′) και στη δεύτερη από ασίστ του Troisi (39′) και οδήγησε τους Μελβουρνιώτες στο τρίποντο κόντρα στην Brisbane Roar, νίκη που κρατά παράλληλα ζωντανή την ελπίδα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης, η οποία και εξασφαλίζει πλεονέκτημα στα πλέι οφ.

Η απόδοση της Victory έπεσε στην επανάληψη και οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να μειώσουν τη διαφορά στο 50′ με ψηλοκρεμαστό σουτ του Eric Bautheac, ο οποίος βρήκε ανέτοιμο και εκτός εστίας τον τερματοφύλακα της Victory, Matt Acton (στην πρώτη του συμμετοχή). Μετά από πέντε λεπτά ο Kevin Muscat πέρασε στον αγώνα τον Kenny Athiu ο οποίος λίγο πριν το τέλος είχε δοκάρι έπειτα από θεαματικό έξυπνο τακουνάκι, χάνοντας έτσι την ευκαιρία να μπει στη λίστα των σκόρερ.

H Perth Glory με τα γκολ των Diego Castro και Andy Keogh, πέρασε νικηφόρα από τη Αδελαΐδα (0-2) και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση του Premiership.
Καλύτερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να είχε φανταστεί ο νέος τεχνικός των Mariners, Alen Stajcic. Η Central Coast Mariners, μεταμορφωμένη από τη φιλοσοφία του νέου της τεχνικού, έφυγε νικήτρια από το McDonald Jones κερδίζοντας τους Jets με 2-3. Το αποτέλεσμα αυτό βολεύει αφάνταστα την Melbourne City καθώς η διαφορά, ακόμα και αν οι «πολίτες» γνωρίσουν την ήττα από την Sydney FC (χθες βράδυ) θα παραμείνει στους τέσσερις βαθμούς και ενώ μένουν ακόμα πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος της κανονικής περιόδου.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ
Adelaide – Perth 0-2 (35′ Castro, 70′ Keogh)
Newcastle – Mariners     2-3 (74′ O’Donovan, 81′ Vargas – 51′ Murray, 64′ Karacan, 67′ Pain)
Victory – Brisbane 2-1 (24′, 39′ Μπαρμπαρούσης – 50′ Bautheac)