Γνωστές έγιναν οι ομάδες που πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του φετινού Τσάμπιονς Λιγκ, μετά και τις αναμετρήσεις της Τετάρτης.

Στο Μάντσεστερ, η τοπική Σίτι υποδέχτηκε την Τότεναμ στη ρεβάνς της νίκης των “σπιρουνιών” με 1-0 πριν μια βδομάδα.
Οι φιλοξενούμενοι κλήθηκαν να αγωνιστούν χωρίς το “βαρύ πυροβολικό” τους, Χάρι Κέιν, ο οποίος είχε τραυματιστεί στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων στο νέο γήπεδο της Τότεναμ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καταιγιστικά, με τον Σμόλινγκ να σκοράρει μόλις στο τέταρτο λεπτό με καταπληκτικό σουτ από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής, στο οποίο ο Γιορίς δεν μπορούσε να αντιδράσει.
Όμως μόλις τρία λεπτά αργότερα, η ολιγορία στην αμυντική γραμμή των γηπεδούχων επέτρεψε στην Τότεναμ να βγάλει γρήγορη αντεπίθεση και να ισοφαρίσει με τον Σον.
Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Κορεάτης επιθετικός διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και αυτά της ομάδας του στο 10′ με ακόμη ένα εξαιρετικό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Η Σίτι χρειαζόταν πλέον τρία γκολ ώστε να ανακτήσει το προβάδισμα πρόκρισης, όμως δεν το έβαλε κάτω και ξεκίνησε άμεσα την αντεπίθεσή της αφού μόλις στο… 11′ έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια με τον Μπερνάρντο Σίλβα, ενώ στο 21′ ο Σμόλινγκ πέτυχε κι εκείνος το δεύτερο προσωπικό του γκολ στη βραδιά. Ο Αγκουέρο έφερε τη Σίτι σε θέση πρόκρισης στο 59′, εκμεταλλευόμενος πολύ όμορφη κάθετη του Ντε Μπρόινε και πλασάροντας άψογα τον Γιορίς.

Όμως τα “σπιρούνια” δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 73′, ο Γιορέντε με το… γόνατο (όπως απεδείχθη μέσω VAR) έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Έντερσον, στέλνοντας παράλληλα στους εφτά ουρανούς όλους τους ανθρώπους γύρω από το σύλλογο, αφού η Τότεναμ δεν έχει καταφέρει να προκριθεί ποτέ άλλοτε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Το σκορ δεν άλλαξε παρά το γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις ο Αγκουέρο, το οποίο έπειτα από την υπόδειξη του VAR ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Λιβέρπουλ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη δυσκολία κόντρα στην Πόρτο, κερδίζοντας με 1-4.

Τα γκολ σημείωσαν οι Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο και Φαν Ντάικ, ενώ για τους γηπεδούχους είχε μειώσει προσωρινά ο Έντερ Μιλιτάο.

Στην ημιτελική φάση, η Τότεναμ θα αντιμετωπίσει τον Άγιαξ στο ζευγάρι-έκπληξη της διοργάνωσης, με την τιτανομαχία Μπαρτσελόνα-Λίβερπουλ να δεσπόζει.

ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ-ΤΟΤΕΝΑΜ 4-3 (4′, 21′ Στέργλινγκ, 11′ Μπερνάρντο Σίλβα, 59′ Αγκουέρο – 7′, 10′ Σον, 73′ Γιορέντε)
ΠΟΡΤΟ-ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 1-4 (68′ Έντερ Μιλιτάο – 26′ Μανέ, 65′ Σαλάχ, 77′ Φιρμίνο, 84′ Φαν Ντάικ)