“Αλλοπρόσαλλη” θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η αγωνιστική ημέρα που μας πέρασε, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά τις ελληνικές ομάδες.

Αρκετά από τα φαβορί υπέπεσαν σε ήττες, ενώ άλλες ομάδες κατάφεραν να πετύχουν εντυπωσιακές νίκες από το πουθενά, αφού απ’ ό,τι είχαν δείξει μέχρι τώρα στη σεζόν δεν τα πήγαιναν και τόσο καλά.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η West Adelaide, που “έσπασε το ρόδι” κόντρα στη City με χαρακτηριστική ευκολία και επικράτησε με 3-0, χάρη σε δύο γκολ του Μήτρη και ένα του Lesi. Χρειάστηκαν επτά αγώνες προκειμένου η “Ελλάς” να κατορθώσει να γευτεί τη χαρά της νίκης στη φετινή σεζόν.

Ακόμη πιο εντυπωσιακή σε έκταση η νίκη της Hamilton Olympic επί του Lake Macquarie, το οποίο διέσυρε με 5-1. Χατ-τρικ για τους γηπεδούχους πραγματοποίησε ο Pettit, ενώ τα άλλα δύο τέρματα σημείωσαν ο Kawachi στο 27′ κι ο Hornery στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τέλος, η Canberra Olympic διπλασίασε τις νίκες της για τη φετινή σεζόν κόντρα στη Gungahlin.

Αντίθετα, την ήττα γνώρισαν Sydney Olympic, Floreat Athina και Adelaide Olympic από Rockdale, Perth SC και Adelaide Raiders αντίστοιχα, με τα τρία παιχνίδια να λήγουν όλα με το ίδιο σκορ, 2-1.

Την Τετάρτη η Olympic FC υποδέχεται τους Eastern Suburbs για το NPL του Queensland.

Αναλυτικά:
SYDNEY OLYMPIC
Αποτέλεσμα: Rockdale – Sydney Olympic 2-1 (65′ Cho, 85′ Savor – 49′ Πετράτος, 45’+2′ αποβ. Kuleski)
Θέση στο NPL NSW: 7η (6 αγ., 7 βαθ.)
Επόμενο παιχνίδι: Manly United (Εντός)
FLOREAT ATHINA
Αποτέλεσμα: Perth SC – Floreat Athina 2-1 (13′ Milenkovic, 90’+5′ Catarcione – 6′ Petkov)
Θέση στο NPL WA: 7η (5 αγ., 5 βαθ.)
Επόμενο παιχνίδι: Cockburn City (Εντός)
ADELAIDE OLYMPIC
Αποτέλεσμα: Adelaide Olympic – Adelaide Raiders 1-2 (90’+2′ Πουνενίδης – 47′, 73′ Mori)
Θέση στο NPL SA: 8η (7 αγ., 10 βαθ.)
Επόμενο παιχνίδι: Campbelltown City (Εκτός)
WEST ADELAIDE
Αποτέλεσμα: West Adelaide – Adelaide City 3-0 (59′ Lesi, 75′ πέν., 83′ Μήτρης – 82′ αποβ. Waters)
Θέση στο NPL SA: 10η (7 αγ., 4 βαθ.)
Επόμενο παιχνίδι: South Adelaide (Εκτός)
CANBERRA OLYMPIC
Αποτέλεσμα: Canberra Olympic – Gungahlin 2-0 (12′, 33′ Domenici, 83′ αποβ. Larkin)
Θέση στο NPL CT: 1η (2 αγ., 6 βαθ.)
Επόμενο παιχνίδι: Tuggeranong United (Εκτός)
HAMILTON OLYMPIC
Αποτέλεσμα: Hamilton Olympic – Lake Macquarie 5-1 (7′, 74′, 82′ Pettit, 27′ Kawachi, 90’+1′ Hornery – 12′ Okeno)
Θέση στο NPL NNSW: 4η (5 αγ., 7 βαθ.)
Επόμενο παιχνίδι: Newcastle Jets U21 (Εντός)