Απίστευτο ματς έγινε το βράδυ της Τρίτης στο Olympic Village. Τυχεροί όσοι είδαν το ματς από κοντά, το οποίο όμως επιφύλασσε μια δυσάρεστη εξέλιξη για τον Μέγα που ηττήθηκε με 4-5 στην παράταση από την Hume City, με συνέπεια να αποκλειστεί από τη συνέχεια του θεσμού.

Η ομάδα του Γιώργου Κατσάκη προηγήθηκε με 2-0 με γκολ των Noon (9′) και Cahill (15′), αλλά ισοφαρίστηκε πριν το ημίωρο από τέρματα των Delic (18′) και Hewit (26′). Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι πήραν πάλι κεφάλι στο σκορ (50′) με τον Cahill, αλλά έξι λεπτά πριν το φινάλε ο Hewit διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Ο Lucas Derick σημείωσε το πρώτο του τέρμα με τον Αλέξανδρο (93′) αλλά πάλι το Hume κατάφερε σχεδόν στην επόμενη φάση να ισοφαρίσει. Ο Θεόδωρος Μαρκέλης είναι ο παίκτης που «κάρφωσε» τον Αλέξανδρο στο 109′ διαμορφώνοντας το τελικό 4-5 για την Hume City.

Μαζί με την Hume City στην επόμενη φάση των «16» και στην κλήρωση που θα γίνει σήμερα θα βρεθεί και ο Παγκύπριος που επικράτησε με γκολ του Valentino Yuel στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της Kingston City.

Τόσο ο Λεωνίδας όσο και οι Waverley Wanderers, δεν κατάφεραν να προκριθούν. Οι «Σπαρτιάτες» υπέκυψαν στην επανάληψη από τις «μέλισσες», χάνοντας με 0-2 ενώ οι κιτρινόμαυροι που έχαναν στο ημίχρονο 2-4 από την Langwarrin το πάλεψαν αλλά ηττήθηκαν με σκορ 2-6. Τα δύο γκολ των Wanderers σημείωσε ο μόνιμος σκόρερ της Waverley, Πάνος Τσουπέης.

H έκπληξη μεγατόνων σημειώθηκε στο Eltham καθώς οι Redbacks -νεοφώτιστοι στην SL1 – πέταξαν έξω από τη συνέχεια του FFA Cup το Pascoe Vale του Vitale Ferrante στα πέναλτι με 4-3.