Η Sydney FC θα αντιμετωπίσει στον τελικό του  A League  την Perth Glory αφού διέλυσε απόψε την  Melbourne Victory με 6-1.

Ήταν η χειρότερη ήττα  στην ιστορία της ομάδας της Μελβούρνης, που πέρσι είχε  αποκλείσει την Victory  για να προκριθεί στον τελικό και να  κατακτήσει τον τίτλο.

Δυο μέρες νωρίτερα ο βετεράνος τερματοφύλακας της Perth Glory, Liam Reddy, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου εκ των δύο ημιτελικών αποκρούοντας στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι τα χτυπήματα των Isaias, Baba Diawara, Nikola Mileusnic και Νέιθαν Κωνσταντόπουλου, ενώ ήταν εύστοχος στο δικό του απέναντι στον, επίσης σπουδαίο, Paul Izzo που είχε μία λιγότερη απόκρουση (στα πέναλτι Diego Castro, Jason Davidson και Shane Lowry).

Ο Diego Castro έκανε τα μαγικά του, σκόραρε δύο φορές στο 29′ και 74′, όμως η παθιασμένη Adelaide United αντέδρασε φέρνοντας το παιχνίδι στην παράταση με τα γκολ των Baba Diawara (81′) και Ryan Kitto στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και έπειτα στο 115′ της παράτασης ισοφαρίζοντας με τον Michael Marrone το γκολ του Scott Neville με το οποίο νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί εκ νέου στο σκορ.

Μία ημέρα αργότερα η FFA ανακοίνωσε ότι την Κυριακή, 19 Μαΐου, μία ημέρα μετά τις Ομοσπονδιακές εκλογές της χώρας στις 6:30μμ. ώρα Μελβούρνης στο Optus Stadium.

Από σήμερα τέθηκαν σε κυκλοφορία τα εισιτήρια του τελικού αποκλειστικά για τα μέλη των δύο ομάδων και αύριο Τρίτη στο ευρύτερο κοινό.

Ο μεγάλος τελικός του A’League θα μεταδοθεί ζωντανά από το κανάλι 505 της συνδρομητικής πλατφόρμας του Foxtel.