Δεν άλλαξε τίποτα στην κορυφή και, κυρίως, στην απόσταση που χωρίζει το Avondale από τον Αλέξανδρο καθώς οι Avengers μετά το ισόπαλο 1-1 διατήρησαν το αήττητο στο άντρο του Olympic Village, αφού, όμως, έβαλε το χεράκι του ο διαιτητής που ακύρωσε (κακώς) ως οφσάιντ γκολ του Sean Ellis στο 87′. Οι έντονες διαμαρτυρίες δεν άλλαξαν την απόφαση που στέρησε την ευκαιρία στον Μέγα να ψαλιδίσει τη διαφορά με την κορυφή στους τρεις βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 26′ με τον Stefan Valentini, όμως στην εκπνοή του ημιχρόνου ο κεντρικός αμυντικός Steven Pace, ισοφάρισε σε 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Από το ισόπαλο 1-1 επωφελήθηκε ο Παγκύπριος, ο οποίος, παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο στο πρώτο μέρος, πήρε τους τρεις βαθμούς από τη Νέα Ελλάς, κερδίζοντάς την με 3-2. Δύο γκολ πέτυχε ο Valentino Yuel στο 15′ και το 85′ ένα ο Γερμανοϊταλός Arnold Suew στο 24′, ενώ για τους λιμανιώτες σκόραρε ο Ιάπωνας Yuta Konagaya, στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους και στις καθυστερήσεις με ριμπάουντ από το πέναλτι που του απέκρουσε προς στιγμήν ο Ryan Scott.

Συναισθηματική φόρτιση επικράτησε στο Kingston Heath καθώς αυτό ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του Γιάννη Αναστασιάδη στον πάγκο των Bentleigh Greens με το επόμενο εκτός έδρας στο Reggio Calabria αυτό το Σάββατο με Avondale να είναι το τελικό του. Ο πολυβραβευμένος κόουτς των πρασίνων αλλάζει σελίδα στην καριέρα του καθώς συνεχίζει –μαζί του και ο Valentino Yuel– στην νεοσύστατη στο A’ League Western United. Ωστόσο, η διοίκηση ανακοίνωσε επίσημα ως αντικαταστάτη του τον μέχρι πρότινος βοηθός του Γιάννη Γαβριηλίδη.

Η Ελλάς έκλεψε τη «μαγεία» της Altona φεύγοντας με διπλό και, μάλιστα, με ανατροπή του σκορ από το Paisley Park με 1-2. Εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο, η κυανόλευκη, που δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, ενώ θα μπορούσε να φύγει νικήτρια με ακόμα πιο υψηλό σκορ.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης ο Troy Ruthven με μακρινό σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, που όμως δεν χάρηκαν για πολύ καθώς λίγο αργότερα ο Marcus Schroen πέτυχε με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ και από διαγώνια θέση γκολ-ποίημα ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Giuseppe Marafioti έβαλε μπροστά τους «South» στο σκορ παγώνοντας την έδρα της Altona.

Ο Marafioti σκόρερ του νικητήριου γκολ της Ελλάς Μελβούρνης. Φώτο: Σίντι Νίτσου

«Αυτή η Ελλάς δεν έχει να φοβηθεί τίποτα» είπε σε δηλώσεις του ο Football Manager, Πίτερ Κοκοτής.

Κακή ήττα με 2-0 που την έσπρωξε στην τελευταία θέση του NPL έφερε η Kingston City στο Endeavor Hills από την Dandenong City που ήταν καλύτερη και πήρε σχετικά εύκολα τη νίκη σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.