Συνεχίζεται το ταξίδι των Matildas στο Μουντιάλ της Γαλλίας!

Οι παίκτριες του Ante Milicic έκαναν μεγάλο παιχνίδι ενάντια στη Τζαμάικα στο Γκρενόμπλ και έχοντας σε μεγάλη μέρα τη Sam Kerr, επικράτησαν με 4-1 και πέρασαν στη φάση των ’16’.

Η επιθετικός των Chicago Red Stars πραγματοποίησε απίστευτη εμφάνιση, σημειώνοντας και τα τέσσερα τέρματα της ομάδας της και δίνοντας ουσιαστικά την πρόκριση στην Αυστραλία.

Τα “καγκουρό” ευτύχησαν να βρουν το γρήγορο γκολ, αφού μόλις στο 11ο λεπτό η Kerr άνοιξε το σκορ με άπιαστη κεφαλιά, ενώ τρια λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου διπλασίασε τα προσωπικά της τέρματα και αυτά της χώρας της.

Οι Τζαμαϊκανές μείωσαν με την έναρξη του ημιχρόνου με την Solaun στο 49′ όμως οι Matildas ήταν αποφασισμένες να κάνουν ότι χρειαζόταν για να πάρουν την πρόκριση.

Η Kerr σημείωσε άλλα δύο τέρματα στο 69′ και στο 83′ για να γράψει το τελικό σκορ κι ενώ τα νέα από το ματς της Ιταλίας με τη Βραζιλία ήταν ιδανικά: η “σελεσάο” αν και κατάφερε να κερδίσει με γκολ της Marta (που την έφερε στη θέση του κορυφαίου σκόρερ σε διοργάνωση Παγκοσμίου Κυπέλλου με 17, ξεπερνώντας τον Γερμανό Miroslav Klose), εντούτοις η διαφορά τερμάτων μεταξύ των δύο ομάδων ήταν πλέον ίδια και με τις Αυστραλές να έχουν καλύτερη επίθεση με οκτώ γκολ, ήταν αυτές που πανηγύρισαν το “χρυσό” εισιτήριο.

Επόμενος αντίπαλος πλέον για τις Αυστραλές είναι η Νορβηγία, η οποία τερμάτισε δεύτερη στον πρώτο όμιλο πίσω από τη διοργανώτρια Γαλλία με δύο νίκες και μια ήττα.

Το τυχερό της υπόθεσης είναι ότι η ομάδα του Ante Milicic δεν θα βρει μπροστά της την βραβευμένη με Ballon d’ Or, Ada Hegerberg, αφού η Νορβηγίδα δεν πήγε στο Μουντιάλ ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίζει η ομοσπονδία της χώρας της της γυναίκες αθλήτριες.

Παράλληλα, η επιτυχία αυτή της εθνικής ομάδας των γυναικών, αλλά και η αύξηση της δημοφιλίας που παρουσιάζει στο κοινό της Αυστραλίας (με τους τηλεθεατές στο εναρκτήριο παιχνίδι της ομάδας με την Ιταλία να πλησιάζουν το μισό εκατομμύριο) έχουν θετικό αντίκτυπο και στην προσπάθεια των μελών της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας να μεταπείσει τους ανθρώπους της FIFA που βρίσκονται στη Γαλλία πως η χώρα αποτελεί το ιδανικότερο σημείο διεξαγωγής του Μουντιάλ γυναικών του 2023.