Το ταξίδι του Μουντιάλ έλαβε άδοξο τέλος για τις Matildas.

Οι Αυστραλές διεθνείς ηττήθηκαν με 4-1 στα πέναλτι από την Νορβηγία στη Νίκαια, με την κανονική διάρκεια του παιχνιδιού να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες 1-1.

Πάντως, η Αυστραλια μπορεί να αισθάνεται και αδικημένη από τον τρόπο με τον οποίο εξελίχθηκε το παιχνίδι, αφού το πέναλτι που αρχικά κέρδισε η Sam Kerr λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου τελικά δεν δόθηκε από την διαιτητή της αναμέτρησης, Reim Hussein, έπειτα από τη συμβολή του VAR.

Το παιχνίδι είχε πολλές ευκαιρίες, ωστόσο οι Νορβηγίδες ήταν αυτές που κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 31′ όταν η Isabel Herlovsen εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της Steph Catley να ανακόψει την επικίνδυνη μπαλιά της Karina Saevik προς την περιοχή της Αυστραλίας και πλάσαρε ιδανικά την Williams για να δώσει το προβάδιμα στην ομάδα της.

Οι Matildas δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να ψάχνουν την ισοφάριση, με την “ηρωίδα” να εμφανίζεται ανέλπιστα στο πρόσωπο της κεντρικής αμυντικού Elise Kellond-Knight.

Η 28χρονη στο 83ο λεπτό εκτέλεσε έξυπνα το κόρνερ προς την περιοχή και παρά την προσπάθεια συμπαικτών και αντιπάλων να μπουν προς την πορεία της μπάλας, κανείς δεν μπόρεσε να παρεμβληθεί, με αποτέλεσμα αυτή να “αναπαυθεί” στα δίχτυα της Hjelmseth.

Το ματς συνέχισε να έχει χαρακτήρα “γκραν-γκινιόλ”, χωρίς κανείς να μπορέσει να πει με σιγουριά ποια από τις δύο ομάδες υπερέχει εντός αγωνιστικού χώρου, ενώ λίγα λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα η Νορβηγία έφτασε υπερβολικά κοντά στο γκολ-πρόκριση αλλά το σουτ της Hansen πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της Williams.

Τελικά οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στον εξτρά χρόνο της παράτασης, με την Sam Kerr να χάνει μοναδική ευκαιρία σε τετ-α-τετ με την Hjelmseth.

Από εκεί και έπειτα, οι ισορροπίες άλλαξαν αφού οι Matildas υποχρεώθηκαν να συνεχίσουν με δέκα το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Μια μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Αυστραλίας υποχρέωσε την Kennedy να τραβήξει από την φανέλα την Utland, η οποία έβγαινε μόνη με αντίπαλο την Williams, κι έτσι η Hussein της έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Παρά την ανάληψη της πρωτοβουλίας των κινήσεων από πλευράς Νορβηγίας πάντως, δεν κατάφεραν να βρουν το “χρυσό” γκολ, αφού πότε η Williams και πότε τό δοκάρι τους έφραζαν τον δρόμο προς την πρόκριση.

Αποτέλεσμα αυτού ήταν να οδηγηθεί το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου το μεγάλο αστέρι και πρώτη σκόρερ της Αυστραλίας στη διοργάνωση, Sam Kerr, κλήθηκε να εκτελέσει πρώτη από πλευράς Αυστραλίας.

Ωστόσο ήταν απελπιστικά άστοχη, ενώ και η προσπάθεια της Gielnik σταμάτησε πάνω στην Hjelmseth και μόνο η Catley κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ από την άλλη πλευρά οι Νορβηγίδες ήταν απόλυτα εύστοχες, επικρατώντας τελικά με 4-1.

Αυτή ήταν η χειρότερη παρουσία των γυναικών της Αυστραλίας σε Παγκόσμιο Κύπελλο τα τελευταία 16 χρόνια, ωστόσο μετά το τέλος της αναμέτρησης ο προπονητής της ομάδας, Ante Milicic εξέφρασε την υπερηφάνειά του:

“Πραγματικά κάναμε τα πράγματα δύσκολα στο τέλος και δεν μπορέσαμε να ξεπεράσουμε το τελευταίο εμπόδιο. Και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους και μόλις χάσαμε μια παίκτρια, τα πράγματα έγιναν δύσκολα. Θεωρώ πως ήταν ισορροπημένο παιχνίδι, αλλά το αποτέλεσμα με αφήνει απογοητευμένο”, δήλωσε ο προπονητής της εθνικής Αυστραλίας.