Ακόμη μια μεγάλη επιτυχία πανηγύρισε η ελληνική ποδηλασία, στο πρόσωπο του Κωνσταντίνου Λιβανού. Ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής πρώτευσε στα 1.000 μέτρα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδηλασίας πίστας Εφήβων – Νεανίδων, που διεξάγεται από τηνΤρίτη στο Βέλγιο (Γάνδη).

Ο Λιβανός σημείωσε επίδοση 1:01.825, ακολουθούμενος από τον Ολλανδό Νταν Κουλ (1:01.827) και τον Ιταλό Ματέο Μπιάνκι (1:02.710).

Ο Τεντόγλου κέρδισε χρυσό μετάλλιο

Ο Μίλτος Τεντόγλου ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί για το χρυσό μετάλλιο στο μήκος και φρόντισε να το επιβεβαιώσει στον τελικό του αγωνίσματος κατα την 2η ημέρα των αγώνων του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου Νέων (Κ23) στο Γκέβλε της Σουηδίας, με καλύτερo άλμα στα 8.32μ.
Με αυτό σημείωσε την 4η κορυφαία επίδοση εφέτος στον κόσμο, αλλά και στην Ευρώπη σε επίπεδο ανδρών. Επίσης βελτίωσε και την δική του καλύτερη επίδοση στην κατηγορία Κ23 που ήταν 8.19μ από τις 5 Ιουλίου στη Λοζάνη.

Καραλής από ασήμι!

Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Εμμανουήλ Καραλής στον τελικό του επί κοντώ κατά την 3η ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων (Κ23) στο Γκέβλε της Σουηδίας. Ο Έλληνας άλτης ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου με 5.60μ, με νικητή τον Γερμανό Μπο Κάντα Λίτα Μπάερε με 5.65μ και τρίτο τον Γάλλο Τιμπό Κολέ επίσης με 5.60μ, αλλά με τον Καραλή να έχει καλύτερες προσπάθειες (πέρασε με την πρώτη τα 5.60μ). Αυτό ήταν το 2ο μετάλλιο για τη χώρα μας στη διοργάνωση και το 24ο συνολικά, μετά το χρυσό της Παρασκευής που κατέκτησε ο Μίλτος Τεντόγλου στο μήκος.

Χάλκινο μετάλλιο η Τελτσίδου στα -70 κιλά

Το τρίτο μετάλλιο σε γκραν πρι μέσα στο 2019, πανηγυρίζει η Ελισάβετ Τελτσίδου. Η ελληνίδα τζουντόκα, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση που φιλοξενείται στην Βουδαπέστη και έκανε ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του βασικού της στόχου: της απευθείας πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Τόκιο 2020» στην κατηγορία των -70 κιλών.

Ο υφυπουργός Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, συνεχάρη μέσω των social media τους Έλληνες αθλητές.
«Οι ευρωπαϊκές επιτυχίες του αθλητισμού μας, σ΄ όλες τις ηλικιακές κατηγορίες, συνεχίζονται αμείωτες και μας κάνουν χαρούμενους. Θερμά συγχαρητήρια» έγραψε στο twitter ο υφυπουργός Αθλητισμού.