Ο δυνατός σε ένα ακόμα ματς Ηρακλής, έκαμψε την αντίσταση της αήττητης για έξι ματς Manningham Blues και διατήρησε κοντινή επαφή με την δεύτερη θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου στο NPL. Η ομάδα του Northcote έφτασε στη δωδέκατη φετινή της νίκη (2-0) με τα γκολ που ήρθαν από την κοντινή προβολή του Callum Freeman στο 67′ και μία ακόμα στην εκπνοή των 90 λεπτών από τον Mehdi Sarwari.

Το νικηφόρο πέρασμα των λιονταριών του Bulleen από το Albury και η νίκη στα τελευταία λεπτά των Eastern Lions στο Burwood επί της GVS δεν άλλαξε τη βαθμολογική διαφορά στον Όμιλο.

Ο Πυθαγόρας σε ένα ματς με πολλά γκολ ηττήθηκε στο David Barro από τους νέους της Melbourne City με 4-3. Για την ομάδα του Box Hill πού όπως όλα δείχνουν δεν θα μπορέσει να αποφύγει τον υποβιβασμό, τα γκολ πέτυχαν οι Ξαβιέ Μαραγκός (10′) και ο πρώην παίκτης της Kingston City, Rowan Mcnamee στο 40′ και το 71′.

Στον άλλο Όμιλο ο Λεωνίδας ηττήθηκε στο Dunstan Reserve με 0-1 από την Δυναμό (Cundari 35′) και έδωσε την ευκαιρία στην Geelong, που πήρε το τοπικό ντέρμπι με τη North Geelong (1-0) στο Stead Park, να τον πιάσει στην έκτη θέση με τους Βορειομακεδόνες να έχουν και ένα ματς λιγότερο.

Μαζί με την St. Albans μεγάλη κερδισμένη της αγωνιστικής ήταν και οι «μέλισσες» που γύρισαν το ματς με την Moreland City (2-1) ενώ αντίθετα η «Γιούβε» που έπαιζε στο Ballarat με την ομώνυμη ουραγό ομάδα του ομίλου πέταξε βαθμούς (1-1) δεχόμενη την ισοφάριση στις καθυστερήσεις και έχασε πολύτιμο βαθμολογικό έδαφος για ότι αφορά την απ’ ευθείας άνοδο.