Το δραματικό φινάλε της περασμένης αγωνιστικής είχε συνέχεια το Σάββατο και, συγκεκριμένα, στο λιμάνι, όπου ο Μέγας τέθηκε απέναντι στη Νέα Ελλάς, που δεν πούλησε το τομάρι της, και πήρε τη νίκη με γκολ του Thomas Cahill στο 90’+7.

Την ίδια ώρα, στη γειτονική Altona οι Avengers είχαν δέσει κόμπο με γκολ του Stefan Zinni στα τελειώματα το ματς με τους Magic.

Ο Αλέξανδρος, λοιπόν, που είχε επιθετική έξαρση, δεν μπορούσε να σπάσει τον αμυντικό κλοιό των γηπεδούχων. Όμως, στις καθυστερήσεις και αφού πρώτα προηγήθηκε η αποβολή από το εκτός φάσης χτύπημα του Curran Ferns στον Sean Ellis.

Το φάουλ έγινε κόρνερ και από εκεί στην τελική φάση του ματς ο Tommy σαν από μηχανής σκόραρε κρατώντας ζωντανό το όνειρο του Premiership για τον Μέγα Αλέξανδρο. Με άλλα λόγια η νίκη αυτή είχε πολύ τσαμπουκά απέναντι στην ποιοτική ομάδα του Adam Piddick που δεν χαρίστηκε απέναντι στους περσινούς πρωταθλητές και κυνήγησε τη νίκη που θα της έδινε την ευκαιρία να διεκδικήσει έστω και με ελάχιστες ελπίδες την είσοδο στους «έξι».

Ένα βράδυ νωρίτερα στο άλλο ελληνικό ντέρμπι της αγωνιστικής το Oakleigh έκλεισε της πύλες των πλέι οφ. Σε ένα ματς με αστείρευτο πάθος επιβλήθηκε εύκολα και άνετα της Ελλάς Μελβούρνης (4-1) που άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο. Η κυανόλευκη είχε ιδανικό ξεκίνημα, προηγήθηκε με αμφισβητούμενο πέναλτι του Marcus Schroen αλλά από εκεί και πέρα δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητική. O Harry White στο 15΄ ισοφάρισε και αφού το ημίχρονο κατέληξε στο 1-1 στην επανάληψη και μέσα σε ένα δεκάλεπτο τα κανόνια βομβάρδισαν με τρία γκολ την εστία του υψηλόσωμου Josh Dorron με τους Wade Dekker 52′, 61′ και τον αρχηγό Tommy Matthews. Τα γκολ θα μπορούσαν να είναι περισσότερα για τους γηπεδούχους που έφτασαν το αήττητο σερί τους στο 13!

Το νικηφόρο πέρασμα του Green Gully από το ABD με 1-3, έφερε τους Cannons στην πέμπτη θέση και καθαρή εντολή για ακόμα υψηλότερη κατάταξη στον βαθμολογικό πίνακα.

Τρία γκολ δέχτηκε ο Παγκύπριος στο «Frank Holohan» από την Dandenong City (3-2) αποτέλεσμα που έφερε την όγδοη φετινή ήττα των πράσινων που ισοφάρισαν δύο φορές το ματς με τους Thurtell (16′) Webster (49′) όμως μετά το νικητήριο γκολ στο 83′ από τον Άγγλο μέσο της Hajduk Zac Thompson δεν υπήρξε τρίτη φορά. Η νίκη επισφράγισε την παραμονή στο NPL για την «Κροάτια» των Ανατολικών προαστίων.

Την ίδια ώρα, η Kingston City που ζει την δική της αγωνία για παραμονή δια μέσου μπαράζ, έφτασε στη νίκη απέναντι στους «Ιππότες» 2-0. Ο Erhan Yalaz έκανε την αρχή στο 12′ και ο Αντώνης Θεοδωρόπουλος η φετινή αποκάλυψη εφέτος για τους κόκκινους, στο 78′ σφράγισε τους τρεις βαθμούς χρυσάφι.

Οι Thunder πέτυχαν καθοριστική νίκη στο ντέρμπι ουραγών με την Pascoe Vale κερδίζοντας το ματς με σκορ 2-1. Οι Paco βρίσκονται σε δυσμενή θέση και πλέον μετά την ήττα ο υποβιβασμός είναι πιο ορατός από ποτέ.