Θετικό ήταν το ξεκίνημα της Αυστραλίας για τα προκριματικά του Μουντιάλ του 2022 που θα διεξαχθεί στο Κατάρ.

Οι παίκτες του Graham Arnold κέρδισαν άνετα με 0-3 το Κουβέιτ, χάρη σε δύο γκολ του Matthew Leckie και ένα του Aaron Mooy.

Οι socceroos έδειξαν να βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση και διατήρησαν την κατοχή της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, με το σκορ να ανοίγει μόλις στο έβδομο λεπτό, όταν το δυνατό σουτ του Jackson Irvine κόντραρε πρώτα στον Taggart και στη συνέχεια κατέληξε στον Leckie, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να την προωθήσει στα δίχτυα του Amel Al-Fahdel.

Η Αυστραλία συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί ευκαιρίες, με σημαντικότερες αυτές των Irvine και Taggart πριν έρθει και το δεύτερο γκολ ακριβώς με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.

Ο εξαιρετικός χθες Mooy έκανε την σέντρα προς το πίσω δοκάρι, με τον Irvine να πιάνει την κεφαλιά και τον Leckie να προλαβαίνει με προβολή τους αμυντικούς και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, διπλασιάζοντας τόσο τα προσωπικά του τέρματα, όσο και αυτά της ομάδας του.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν στο 38ο λεπτό ο Mooy “κεραυνοβόλησε” τον Al-Fahdel από τα 20 μέτρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Arnold έκαναν συντήρηση δυνάμεων, με τους γηπεδούχους να έχουν ορισμένες ευκαιρίες για το γκολ της τιμής, αλλά να πέφτουν πάνω στον Ryan.

Ο Απόστολος Γιάννου μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 680 λεπτό της συνάντησης, αντικαθιστώντας τον Taggart. Επόμενη αναμέτρηση για τα socceroos, αυτή με το Νεπάλ εντός έδρας στις 10 Οκτωβρίου.

Η ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΗΣ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ: Ryan, Behich, Degenek, Sainsbury, Grant, Irvine (82′ Amini), Jeggo, Mooy, Borrello, Leckie (69′ Mabil), Taggart (68′ Γιάννου).