Με τον Γιάννη Φετφατζίδη να πετυχαίνει ένα γκολ και να δημιουργεί άλλα δύο, ο Άρης έφτασε στο επιβλητικό 4-0 επί του Παναθηναϊκού στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, καταγράφοντας την πρώτη φετινή του νίκη. Μόλις έναν βαθμό, στο ίδιο διάστημα, έχουν οι “πράσινοι”, με οκτώ γκολ παθητικό!

Ο Γιώργος Δώνης παρέταξε με τρεις κεντρικούς αμυντικούς την ομάδα του, αλλά το ολέθριο λάθος του Γκαγιάς Ζαχίντ δεν θα μπορούσε να το διορθώσει κανείς. Το εκμεταλλεύτηκε ο Φετφατζίδης που με κεφαλιά νίκησε τον Σωκράτη Διούδη για το 1-0 στο 20′. Ο Φεντερίκο Μακέντα στο 40′ απείλησε για τον Παναθηναϊκό και ακόμη περισσότερο ο Ματίας Γιόχανσον στο 44′, αλλά στην αντεπίθεση και μετά την επέμβαση του Χουλέν Κουέστα, ο “Φέτφα” ετοίμασε το 2-0 για τον… στόπερ Φραν Βέλεθ που πλάσαρε ιδανικά!

Συνεχίζει ακάθεκτη η ΑΕΚ

«Τρία στα τρία» για την αναγεννημένη ΑΕΚ του Νίκου Κωστένογλου, που επικράτησε 2-0 της Λαμίας στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League.

Ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη της Ένωσης από τότε που την τεχνική ηγεσία ανέλαβε ο 49χρονος προπονητής. Το σκορ άνοιξε ένας… πρώην παίκτης της ΑΕΚ, ο Βασίλης Πλιάτσικας με αυτογκόλ μετά από γύρισμα του Λιβάγια στο 37΄, ενώ το 2-0 διαμόρφωσε ο Όγκιεν Βράνιες στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+3΄) με προβολή μετά από εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια.