Τα δεκάδες ρεκόρ που έχει καταρρίψει στην καριέρα του ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχουν ένα κοινό χαρακτηριστικό. Είναι αναμενόμενα! Δεν μοιάζουν ποτέ με μια κούρσα 100 μέτρων ή με έναν αγώνα κολύμβησης των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου μπορεί να συμβεί, μπορεί και να μην συμβεί. Η περίπτωση του Πορτογάλου είναι πρωτοφανής και οι λάτρεις της στατιστικής ξεσκονίζουν τα… αρχεία τους κάθε φορά που μπαίνει στο γήπεδο.

Η 14η Οκτωβρίου 2019 ήταν μία από αυτές, τις… συνηθισμένα ξεχωριστές, για τον σούπερ σταρ του παγκόσμιου ποδοσφαίρου. Με αφετηρία τα 699 γκολ, ήταν πιθανό να πιάσει το ορόσημο των 700 στο ματς Ουκρανία-Πορτογαλία (2-1) για τους προκριματικούς του Euro 2020. Έτσι, όλοι προετοιμάστηκαν για την πιθανότητα, που ως συνήθως εξελίχθηκε σε πραγματικότητα. Τι άλλο θα μπορούσε να συμβεί, για τον ποδοσφαιριστή που σε 18 χρόνια επαγγελματικής καριέρας πετυχαίνει ένα γκολ ανά 117 αγωνιστικά λεπτά!

Και εγένετο «CR 700» λοιπόν, με τον Κριστιάνο να φτάνει τα 700 γκολ σε 974 αγώνες, τα οποία αναλύονται ως εξής:

ΤΑ ΟΡΟΣΗΜΑ

1o – 17 Οκτωβρίου 2002: Ο 17χρονος Ρονάλντο με τη φανέλα της Σπόρτινγκ Λισαβόνας και το νούμερο «28» στην πλάτη ξεκινάει βασικός στο ματς με τη Μορεϊρένσε και σκοράρει μετά από φοβερή κούρσα για το 2-0 στο 34΄. Τόσα λεπτά επαγγελματικού ποδοσφαίρου του χρειάστηκαν για να πετύχει το πρώτο του γκολ.

100 – 27 Ιανουαρίου 2008: Αγώνας κυπέλλου Μάντσεστερ Γ.-Τότεναμ και οι φιλοξενούμενοι προηγούνται 1-0 στο ημίχρονο. Ο Ρονάλντο σκοράρει δις στο δεύτερο 45λεπτο και πετυχαίνει τα γκολ «99» (69΄) και «100» (88΄) της καριέρας του. Οι «κόκκινοι διάβολοι» επικρατούν 3-1.

200 – 4 Δεκεμβρίου 2010: O CR7 είναι πλέον παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης και με δύο γκολ (Νο199 και Νο200) οδηγεί την ομάδα του στη νίκη 2-0 επί της Βαλένθια στο «Μπερναμπέου». Το γκολ-ορόσημο σημειώνεται στο 87΄ από ασίστ του Μεσούτ Οζίλ.

300 – 5 Μαΐου 2012: Μέσα σε διάστημα 28 μηνών, ο Πορτογάλος πέτυχε ακόμα 100 γκολ και έφτασε τα 300, ισοφαρίζοντας με πέναλτι στο 81ο λεπτό του αγώνα Γρανάδα-Ρεάλ 1-2.

400 – 6 Ιανουαρίου 2014: Ο Ρονάλντο είναι στην καλύτερη φάση της καριέρας του και συμπληρώνει άλλη μία «κατοστάρα» από γκολ μέσα σε 19 μήνες! Στο 3-0 επί της Θέλτα σημειώνει τα δύο τελευταία γκολ στο 82΄ (399) και το 90΄ (400). Ήταν η ημέρα που πέθανε ο Εουσέμπιο και ο Ρονάλντο δεν τον ξέχασε: «Σου αφιερώνω αυτά τα δύο γκολ, τα οποία εσύ τα πέτυχες από εκεί ψηλά. Θα είσαι πάντα στην καρδιά μου» ήταν τα λόγια του.

500 – 30 Σεπτεμβρίου 2015: Στο 29ο λεπτό του αγώνα Μάλμε-Ρεάλ (0-2) για τους ομίλους του Champions League, ο Ρονάλντο συμπληρώνει μισή χιλιάδα γκολ! Στο 90΄ θα πετύχει ένα ακόμα, ενώ εκείνη τη σεζόν θα βάλει άλλα τέσσερα εναντίον της ίδιας αντιπάλου.

600 – 3 Ιουνίου 2017: Ρεάλ Μαδρίτης-Γιουβέντους, τελικός Champions League στο Κάρντιφ. Στο 65ο λεπτό ο Πορτογάλος βάζει μπροστά 3-1 τη Ρεάλ και «καθαρίζει» το 3ο (από τα συνολικά 4) τρόπαιά του με τη «Βασίλισσα», που θα επικρατήσει 4-1. Συνδύασε το 600ο γκολ της καριέρας του με την ανάδειξή του ως Man Of The Match του τελικού.

700 – 14/10/2019: Ουκρανία-Πορτογαλία 2-1 για τους προκριματικούς του EURO 2020. Ο Ρονάλντο μειώνει με πέναλτι στο 72΄ και είναι η πρώτη φορά που ένα γκολ-ορόσημο συνδυάζεται με ήττα της ομάδας του.