Το ιστορικό πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της Western United στο Geelong με αντίπαλο την Glory έληξε ισόπαλο 1-1 με τον Παναγιώτη Κονέ να πετυχαίνει και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο το τέρμα των «πρασίνων».

Μόλις τέσσερα λεπτά μετά την ανάπαυλα ο Παναγιώτης Κονέ δέχτηκε την ασίστ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή από τον Connor Pain και με ασύλληπτο φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στο γάμα της εστίας του Liam Reddy που παρά την καλή προσπάθεια δεν μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ. Ο Έλληνας διεθνής που αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά του αγώνα θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 81’, όταν μετά από ασίστ του Besart Berisha σούταρε από το ύψος του πέναλτι αλλά αυτή τη φορά νικήθηκε από τον πορτιέρο της Glory.

Η νεοσύστατη ομάδα των Δυτικών προαστείων άφησε καλές εντυπώσεις στους λιγοστούς φίλους που βρέθηκαν στο GMHBA Stadium με τον επίσημο αριθμό θεατών να ξεπερνά μόλις τις 6,000. Το συγκρότημα του Mark Rudan, με τον Γιάννη Αναστασιάδη να δίνει και αυτός εντολές από τον πάγκο, ήταν αρκετά επικίνδυνο στις αντεπιθέσεις του που εκτός από την μεγάλη ευκαιρία του Κονέ είχε και δοκάρι λίγο αργότερα σε ψηλοκρεμαστό σουτ του 19χρονου Dylan Pierias που μόλις λίγα λεπτά πριν είχε αντικαταστήσει τον Κοσοβάρο Berisha και στον χρόνο συμμετοχής του άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Η περσινή φιναλίστ και πολλά υποσχόμενη για εφέτος Perth Glory του Tony Popovic που είχε στο βασικό της σχήμα των Ουρουγουανό πρώην παίκτη της Melbourne City, βρήκε το γκολ της ισοφάρισης από ένα ακόμα λαμπρό αστέρι των Αυστραλιανών γηπέδων. Ο μόλις 18 χρονών Kristian Popovic γιος του προπονητή της Glory που λίγο νωρίτερα αντικατέστησε τον Ισπανό Juande, διαμόρφωσε με κεφαλιά στο 76’ το τελικό 1-1.

Το βράδυ της Παρασκευής η Victory απογοήτευσε και πάλι τον κόσμο της (17,231). Αυτή τη φορά μάλιστα οι «navy blue» ηττήθηκαν από τους Wanderers που με δύο στα δύο βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η αναμέτρηση ήταν παράλληλα και μία μονομαχία των Γερμανών προπονητών, με τον νεότερο Markus Babbel να κερδίζει τον μεγαλύτερο και πιο έμπειρο Marco Kurz. Η Victory παρά την ενισχυμένη μπροστινή γραμμή δεν μπόρεσε να βρει κάτι περισσότερο σε γκολ παρά μόνο το εύστοχο πέναλτι του Σουηδού Ola Toivonen (72’).

Οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να αιφνιδιάσουν και μάλιστα δύο φορές. Αρχικά με δυνατό σουτ στο 54’ του Keanu Baccus και οκτώ λεπτά αργότερα, έπειτα από τραγικό λάθος του Storm Roux με τον 36χρονο Γερμανό, πρώην αστέρι της Άιντραχτ Φρανκφούρτης, Alexander Meier να διαμορφώνει στο Marvell Stadium το 0-2.
Στο άλλο ματς του Σαββάτου Mariners και Newcastle μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκα νωρίς με σκόρερ και σε αυτή την αγωνιστική τον Σέρβο Milan Djuric με τα Jets να ισοφαρίσουν το ματς στο 56’ με εύστοχό χτύπημα πέναλτι από τον Δημήτρη Πετράτο.