Μετά την διακοπή του πρωταθλήματος για τους αγώνες της Εθνικής, ο κόσμος του ΠΑΟΚ ήθελε κόντρα στην Λαμία στη Τούμπα να δει τρία πράγματα. Να κερδίσει η ομάδα του όσο γίνεται πιο εύκολα, να μην δεχθεί γκολ, κάτι που είχε γίνει σε όλα τα ματς που είχε δώσει, αλλά να ζήσει την επιστροφή του Αντελίνο Βιεϊρίνια μετά από έξι μήνες.

Τα είδε και τα τρία. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με το άνετο 3-0 το οποίο διαμορφώθηκε μέχρι και το 11′ και γκολ δεν δέχθηκαν, για πρώτη φορά φέτος, αλλά και ο Ποπρτογάλος μπήκε, με την στιγμή στο 84′ να πανηγυρίζεται περισσότερο και από τα τρία γκολ που μπήκαν στον αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ έτσι έφτασε τα 42 παιχνίδια αήττητος και ανέβηκε στην 2η θέση με 17 βαθμούς μετά την ήττα της Ξάνθης από τον Άρη στα Πηγάδια, ενώ στον αντίποδα η Λαμία έμεινε στους 4, χωρίς ακόμα να έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη.

ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΑΕΚ

Η παράδοση της Ριζούπολης συνεχίστηκε για την ΑΕΚ. Στα λημέρια της, η Ένωση δεν χάνει ποτέ, όπως έγινε και κόντρα στον Βόλο τον οποίο «καθάρισε» με 3-2 και επέστρεψε στις νίκες πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Με τον Πέτρο Μάνταλο να βγαίνει επιτέλους μπροστά με δύο γκολ και μία ασίστ και τους Λιβάγια-Ολιβέιρα σε καλή μέρα, η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου έφτασε στους 14 βαθμούς και βρίσκεται πλέον στο -5 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Στα θετικά οι πολλές τελικές που έβγαλε η Ένωση, σαφώς εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Μουνίθ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, στα αρνητικά σίγουρα τα δύο γκολ που δέχεται στις λιγοστές τελικές που έβγαλε μπροστά από την εστία του Τσιντώντα η ομάδα του Χουάν Φεράντο.

Ο ΛΥΤΡΩΤΗΣ
Ο Χατζηγιοβάνης είχε να αγωνιστεί από τις 15 Σεπτεμβρίου! Στην επιστροφή του στο βασικό σχήμα πέτυχε ένα όμορφο γκολ κι ήταν αρκετό ώστε ο Παναθηναϊκός να φύγει με ένα μεγάλο διπλό (0-1) από το Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο!