Ο Γουσέιν Μπολτ έκανε το δικό του «σόου» στα 200μ κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο παρά την πίεση που δέχθηκε από τον Μπλέικ.

Ο Μπολτ έγινε ο κορυφαίος σπρίντερ στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων. Με τη νίκη του στα 200μ. στο Λονδίνο, είναι πλέον ο μοναδικός στην Ιστορία που κέρδισε τα 100 και τα 200 σε δύο διαδοχικές διοργανώσεις και μάλιστα με επιδόσεις που δεν επιδέχονται… αμφισβήτησης για το ποιος είναι ο «σούπερμαν» του παγκόσμιου στίβου.

Ο Μπολτ έγινε επίσης ο 5ος αθλητής που κερδίζει 5 ή περισσότερα χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια στο στίβο και το όνομά του μπαίνει δίπλα σε αυτά άλλων μεγάλων μορφών του αθλήματος, τον Καρλ Λιούις (ΗΠΑ, 9), τον Πάαβο Νούρμι (Φινλανδία, 9), τον Ρέι Γιούρι (ΗΠΑ, 8) και τον Βόιλε Ρίτολα (Φινλανδία, 5).

Παράλληλα έγινε ο πρώτος αθλητής που κερδίζει 5 χρυσά μετάλλια πριν κλείσει τα 26 χρόνια του, ενώ ξεπέρασε τον Μάικλ Τζόνσον (ΗΠΑ) κι έγινε ο πρώτος που κερδίζει 4 τίτλους στα 200μ σε Ολυμπιακούς Αγώνες και Παγκόσμια πρωταθλήματα.

Επίσης, η Τζαμάικα αναδεικνύεται σε ασυναγώνιστη δύναμη των σπριντ, καθώς τρεις αθλητές της «κατέβηκαν» τα 20 δευτερόλεπτα και μαζί με τον Μπολτ ο Γιόχαν Μπλέικ και ο Γουόρεν Γουίρ πήραν όλα τα… διαθέσιμα μετάλλια.

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΡΟΥΝΤΙΣΑ

Ο Κενυάτης Ντέιβιντ Λεκούτα Ρουντίσα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 800μ κάονοντας μια εκπληκτική κούρσα και πετυχαίνοντας παγκόσμιο ρεκόρ με 1.40.91. Το προηγούμενο ήταν 1:41.01 και το είχε επιτύχει ο ίδιος στις 29 Αυγούστου 2010 στο Ριέτι της Ιταλίας.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε πανάξια ένας 18χρονος δρομέας από τη Μποτσουάνα, ο Νάιτζελ Έιμος, που σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων και εθνικό ρεκόρ με 1:41.73, ενώ οι Κενυάτες ανέβασαν και 2ο αθλητή στο βάθρο, τον Τίμοθι Κίτουμ που ήταν 3ος με 1:42.53.
«Είμαι πολύ χαρούμενος. Περίμενα αυτή τη στιγμή για πολύ καιρό. Το ότι ήρθα εδώ, νίκησα και παράλληλα σημείωσα ένα παγκόσμιο ρεκόρ είναι απίστευτο. Δεν είχα καμία αμφιβολία για τη νίκη μου και την περίμενα. Σήμερα ο καιρός είναι υπέροχος (σ.σ. μετά από 10 ημέρες βροχής και κρύου) και αποφάσισα να πάω για το παγκόσμιο ρεκόρ», είπε ο Ρουντίσα που σημείωσε το πρώτο παγκόσμιο ρεκόρ στο «Λονδίνο 2012».