Ένα πολύ σπουδαίο αποτέλεσμα κατάφερε να αποσπάσει η εθνική ομάδα κάτω των 23 της Αυστραλίας στην προσπάθειά της να πάρει την πρόκριση για την Ολυμπιάδα του Τόκιο.

Οι “olyroos”, αν και βρέθηκαν να χάνουν στο στάδιο Rajamangala το βράδυ του Σαββάτου κόντρα στην Ταϊλάνδη, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψουν στο παιχνίδι και, τελικά, να πάρουν την νίκη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο προπονητής της ομάδας Graham Arnold, προχώρησε σε ορισμένες διορθωτικές κινήσεις σε σχέση με το εναρκτήριο ματς κόντρα στο Ιράκ (που έληξε με το σκορ ισόπαλο 1-1), δίνοντας θέση βασικού στον ομογενή αμυντικό Αναστάσιο Μουρδουκουτά, ώστε να ελέγχει καλύτερα τον εναέριο χώρο της άμυνας.

Παρ’ όλα αυτά, οι Ταϊλανδοί ήταν αυτοί που βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο πιο δυνατά, αποκτώντας το προβάδισμα στο 24ο λεπτό της συνάντησης με τον Anon Amornlerdsak.

Το τέρμα αυτό, ωστόσο, φάνηκε να αφυπνίζει τους Αυστραλούς, οι οποίοι με ήττα θα έμεναν πρόωρα εκτός διοργάνωσης αποχαιρετώντας τα ολυμπιακά τους όνειρα.

Έτσι, οι παίκτες του Arnold βγήκαν μαζικά μπροστά αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Οι προσπάθειές τους επιβραβεύτηκαν στην εκπνοή του ημιχρόνου, όταν ο σκόρερ του αγώνα με το Ιράκ, Reno Piscopo, πέρασε μια υπέροχη κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας των Ταϊλανδών, με τον Nicholas D’ Agostino, να βρίσκει την μπάλα και να πλασάρει ιδανικά τον τερματοφύλακα Nareechan.

Όμως οι Αυστραλοί δεν έμειναν εκεί και συνέχισαν να ψάχνουν και το δεύτερο γκολ που θα τους επέτρεπε να “ανασάνουν” βαθμολογικά, κάτι που τελικά επετεύχθη στο 76ο λεπτό και πάλι με τον D’ Agostino. Έπειτα από ωραία συνεργασία των Αυστραλών από αριστερά, ο Piscopo είδε την κίνηση του Alex Gersbach στην αντίπαλη περιοχή και ο ελληνικής καταγωγής αριστερός μπακ πέρασε την μπάλα προς τον φορ της Perth Glory, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να παραβιάσει για δεύτερη φορά την εστία των Ταϊλανδών και να χαρίσει την νίκη στην ομάδα του.

Πλέον, η ομάδα του Graham Arnold βρίσκεται αγκαλιά με την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης όντας στην κορυφή του ομίλου της με έναν ακόμη αγώνα να απομένει.

Τα “olyroos” θα αντιμετωπίσουν το Μπαχρέιν το βράδυ της Τρίτης. Θυμίζουμε πως οι κορυφαίες τρεις ομάδες της διοργάνωσης (πέρα από την Ιαπωνία) θα εκπροσωπήσουν την ήπειρο της Ασίας στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.