Τα δύο γκολ του Brad Inman δεν ήταν αρκετά για το συγκρότημα του Robbie Fowler να πετύχει το πρώτο της back to back στην φετινή σεζόν του A’ League. Η Melbourne City είχε γρήγορη απάντηση και στα δύο γκολ του 28χρονου Αυστραλού στράικερ με τα οποία προηγήθηκαν οι Roar, ενώ στην τελική φάση του ματς ο Ντίνος Μπουζάνης έβαλε και αυτός το χεράκι του, κάνοντας μεγάλη απόκρουση στις καθυστερήσεις για την αποφυγή της ήττας για την Melbourne City στο Suncorp Stadium.

Οι «πολίτες» στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς έλεγχαν το παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσαν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί σε καμία στιγμή του αγώνα απέναντι στον Jamie Young και η ισοπαλία 2-2 μάλλον θεωρείται δίκαιο αποτέλεσμα.

Άσφαιρος έμεινε ο Jamie Maclaren, που έκανε, όμως, την ασίστ με κεφαλιά στον Craig Noone, στην πρώτη ισοφάριση, ενώ την λύση του γκολ στην δεύτερη ισοφάριση που ήρθε στην αρχή της επανάληψης πέτυχε με σουτ κεραυνό ο 20χρονος πιτσιρικάς Nathanael Atkinson.

Ο βαθμός, βέβαια, απομάκρυνε τους «πολίτες» από το όνειρο της πρωτιάς καθώς οι Sky Blues δεν φαίνεται να λυγίζουν στον φετινό μαραθώνιο του A’ League. Το βράδυ της Παρασκευής η Sydney FC, με γκολ των La Fondre και Κώστα Μπαρμπαρούση, πρόσθεσε μία ακόμα νίκη αυτή τη φορά στο Newcastle (1-2) επί των Jets και δύσκολα θα βρεθεί αντίπαλος να σπάσει το εκπληκτικό δέκα αγώνων αήττητο σερί της.

Ίσως η ομάδα που θα μπορέσει να σταματήσει το συγκρότημα του Steve Corica να είναι η Perth που συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις. Η Glory έκανε εύκολο το ματς το βράδυ του Σαββάτου με τους «κόκκινους», κερδίζοντας με 3-0, με τον Κρις Οικονομίδη να σκοράρει για πρώτη φορά έπειτα από οκτώ αγώνες. Νωρίτερα, για την ομάδα της Δυτικής Αυστραλίας σκόραραν στο πρώτο 45λεπτο ο Αυστραλός Joel Chianese (25′) και ο Ουρουγουανός Bruno Fornaroli (44′).

Μία ακόμα ομάδα που κάνει καλές εμφανίσεις και θεωρείται υποψήφια για μία θέση στα τελικά είναι η Wellington Phoenix. Οι Νεοζηλανδοί επικράτησαν με 2-0 των Wanderers και μετρούν πλέον εννέα ματς χωρίς ήττα στο εθνικό πρωτάθλημα.