Με απόλυτη ηρεμία, παρά την γκραν-γκινιόλ εξέλιξη του αγώνα, διαχειρίστηκε τη μεγάλη ανατροπή και πρόκριση του Παναθηναϊκού, επί του ΠΑΣ Γιάννινα, ο προπονητής του «τριφυλλιού», Γιώργος Δώνης.

Αρχικά αναφέρθηκε στο πώς χειρίστηκε την κατάσταση στα αποδυτήρια στο ημίχρονο, μετά τον εκνευρισμό που υπήρχε στους «πράσινους» από το (λανθασμένα) ακυρωθέν γκολ του Ινσούα: «Πιο σημαντικό απ’ όλα είναι ότι πήραμε τελικά την πρόκριση. Η δικιά μας δουλειά, είναι η διαχείριση του παιχνιδιού για το πώς κυλά το παιχνίδι. Βγάζαμε πολλά νεύρα, τα οποία έγιναν περισσότερα όταν ακυρώθηκε το γκολ. Πρώτα ήθελα να ηρεμήσω τον Ινσούα γιατί δεν γίνεται να έχεις τέτοια αντίδραση. Πέρα όσων είχα στο μυαλό μου για τις αλλαγές, τον περισσότερο χρόνο τον αφιέρωσα στο να τους αγκαλιάσω, να τους φιλήσω, να τους ηρεμήσω, γιατί αν μπαίναμε στο δεύτερο ημίχρονο με νεύρα δεν θα κερδίζαμε κάτι. Βάλαμε τον αντίπαλο μέσα στην εστία, είχαμε πολλές φάσεις, σκοράραμε. Ακόμα και στο τελευταίο τέταρτο δεν μπορέσαμε να ηρεμήσουμε, σε μια φάση μείναμε με 10 παίκτες. Πρέπει να κρατήσουμε την σταθερότητα του μυαλού μας και πως διώξαμε ότι έγινε στο πρώτο ημίχρονο και πήραμε την πρόκριση στο δεύτερο μέρος».

Για το τι εννοούσε με την αγκαλιά που έκανε στους παίκτες, ο 50χρονος τεχνικός τόνισε: «Σε αυτή την ομάδα δεν είμαι απλώς ο προπονητής! Είναι καλό να το καταλάβουν όλοι. Για μένα ο Παναθηναϊκός δεν είναι μια επαγγελματική δουλειά. Είναι σε μια διαδικασία δύσκολη από πέρσι, όταν κάτι έχει γίνει στάχτες, η αναγέννηση έρχεται μέσα από τις στάχτες σιγά-σιγά. Όλοι οι ποδοσφαιριστές ξέρουν, ακόμα και αυτοί που δεν παίζουν, ποια είναι η πρόθεση του προπονητή τους. Υπάρχει μια αμοιβαία εκτίμηση στην καθημερινότητα που λειτουργούμε, άλλες φορές με καλές, άλλες με κακές στιγμές. Είμαστε ένα καλό γκρουπ. Το κάθε παιχνίδι είναι μια διαφορετική ιστορία και πάντα παίζει ρόλο το επίπεδο του αντιπάλου. Βγάλαμε την ποιότητά μας, αλλά νομίζω είχαμε μεγαλύτερη δίψα σε σχέση με άλλα παιχνίδια. Αυτό φαινόταν στις ενέργειες των ποδοσφαιριστών. Πριν λίγες μέρες μπορεί να είχαμε εύκολο παιχνίδι με τον Πανιώνιο, αλλά κάναμε ρεκόρ εύστοχων πασών στο πρωτάθλημα. Προσπαθούμε να αναβαθμίζουμε τους ποδοσφαιριστές μας, ώστε να γίνουμε αποτελεσματική ομάδα».

H πρόκριση του Παναθηναϊκού στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος, μετά τη μεγάλη ανατροπή του δευτέρου ημιχρόνου και τη νίκη με 3-1 επί του ΠΑΣ Γιάννινα, γέμισε με ενθουσιασμό τα αποδυτήρια των «πράσινων» οι οποίοι «ξέσπασαν» μετά το φινάλε της –ακατάλληλης για… καρδιακούς- ρεβάνς του ΟΑΚΑ το απόγευμα της Τετάρτης (15/1).

Όταν, ωστόσο, τα φώτα έσβησαν, στο μυαλό του Γιώργου Δώνη (που δάκρυσε μετά το ματς από την ένταση, αγκαλιάζοντας τον Μπουζούκη και τον Μακέντα) μπήκε αμέσως η… επόμενη μέρα και το παιχνίδι της Κυριακής (19/1, 15:00) με την Ξάνθη στα Πηγάδια, όπου ο Παναθηναϊκός θα προσπαθήσει να κάνει κάτι που δεν έχει πετύχει έως τώρα τη φετινή σεζόν: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στη Superleague.

Το «momentum» για τους «πράσινους» δείχνει ιδανικό ως προς την ψυχολογία που πήρε όλη η ομάδα από την πρόκριση και κυρίως τον τρόπο με τον οποίο ήρθε, όμως οι «πληγές» που άφησε πίσω της η ρεβάνς στα αποδυτήρια του Παναθηναϊκού είναι πάρα πολλές. Και ο χρόνος μέχρι το ματς στην Ξάνθη λιγοστός…

«ΠΑΡΤΙ» ΜΕ ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΦΟΡΤΟΥΝΗ

Το ενδιαφέρον των φίλων του Ολυμπιακού που πήγαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» ήταν στραμμένο στον Κώστα Φορτούνη, καθώς ανέμεναν την επιστροφή του σε αγωνιστικούς ρυθμούς μετά τη ρήξη χιαστών στο φιλικό με το Αμβούργο, στις 10 Ιουλίου 2019. Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε προαναγγείλει την επάνοδό του και το έπραξε, με τον διεθνή άσο να περνά στο γήπεδο στο 52ο λεπτό αντί του Ραντζέλοβιτς και να αποθεώνεται.

Αποθέωση γνώρισε και ο Γκιγιέρμε, που επίσης επέστρεψε ύστερα από απουσία ενός μήνα, μετά τον τραυματισμό στον αγώνα πρωταθλήματος με τον Αστέρα στην Τρίπολη, ενώ ο Λοβέρα «συστήθηκε» στο κοινό του Ολυμπιακού με τα πρώτα δύο υπέροχα τέρματα που σημείωσε στα «ερυθρόλευκα», ενδεικτικά της κλάσης του νεαρού Αργεντινού.

Ως προς τα της αναμέτρησης, το 2-0 στην Καλαμάτα είχε διώξει κάθε σκοτούρα από τους «ερυθρόλευκους», που ξανανίκησαν τη «Μαύρη Θύελλα», αυτή τη φορά με 4-1 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Ήδη στο 17ο λεπτό το σκορ ήταν 2-0 με τα τέρματα των Λοβέρα στο 3ο και Γκερέρο στο 17ο λεπτό, που επέστρεψε στα γκολ 115 ημέρες μετά το τελευταίο του, στην ισοπαλία (1-1) με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για το πρωτάθλημα.

Στο 51΄ ο Ισπανός επιθετικός ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, με τους Μεσσήνιους να φτάνουν τελικά στο «γκολ της τιμής» με ωραία προσπάθεια και σουτ του Ιντρίσι (66΄). Δύο λεπτά αργότερα ο Λοβέρα βρήκε χώρο έξω από την περιοχή και με ένα εκπληκτικό σουτ από τα 25 μέτρα έγραψε τον επίλογο στον αγώνα, που διεξήχθη σε πολύ ωραία ατμόσφαιρα.