Παρά την ανωτερότητά του, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να νικήσει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής της Super League. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, οι «ερυθρόλευκοι» παραμένουν στην κορυφή, όμως ο ΠΑΟΚ έχει αύριο την ευκαιρία να τους προσπεράσει εάν νικήσει τον Βόλο. Με 10 ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα η Ένωση, λόγω αποβολής του Αντρέ Σιμόες στο 86΄.

Η ΑΕΚ βρέθηκε από την αρχή σε θέση άμυνας, καθώς ο Ολυμπιακός κυριάρχησε ολοκληρωτικά σε όλο τη γήπεδο. Έχασε μια μεγάλη ευκαιρία στο 4΄, όταν ο Μπάρκας απέκρουσε το σουτ του Μπουχαλάκη, ενώ συνέχισε να πιέζει «φορτώνοντας» τα άκρα, όπου οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν πολύ σοβαρά προβλήματα. Είχε αποτύχει παταγωδώς το 4-3-3 που επέλεξε ο Μάσιμο Καρέρα, με τον ανέτοιμο για τόσο δυνατό ματς Σιμάνσκι να ξεκινά βασικός. Γι΄αυτό και με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ο Ιταλός άλλαξε τα πάντα, ρίχνοντας στο ματς τον Ολιβέιρα και διαφοροποιώντας τη διάταξη σε 4-2-3-1. Οι χώροι έκλεισαν και η ΑΕΚ δεν κινδύνευσε έως το τέλος του ημιχρόνου, παρότι οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την υπεροχή.

Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου η ΑΕΚ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Σα απέκρουσε με το πόδι το σουτ του Ολιβέιρα μετά την «κομπίνα» σε εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου. Όμως, ο Ολυμπιακός γρήγορα πήρε ξανά τα ηνία του παιχνιδιού και στο 61΄ «άγγιξε» το 0-1, αλλά η ΑΕΚ σώθηκε από το οριζόντιο δοκάρι στην προσπάθεια του Γκιλιέρμε, μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Βράνιες.

Οι φιλοξενούμενοι «έλυναν κι έδεναν» στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με τον Μπουχαλάκη να πραγματοποιεί… διαστημική εμφάνιση και να είναι ο κορυφαίος του γηπέδου. «Φάρμακο» ο Καρέρα δεν έβρισκε, ενώ η Ένωση αναγκάστηκε να παίξει με αριθμητικό μειονέκτημα για τα τελευταία λεπτά, λόγω της αποβολής του Σιμόες με δεύτερη κίτρινη στο 86΄. Στις καθυστερήσεις οι πρωτοπόροι της Super League πίεσαν με συνεχόμενα κόρνερ, αλλά δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνα της ΑΕΚ, που έμεινε για 13ο ντέρμπι χωρίς νίκη…

Διαιτητής: Ματέι Γιουγκ (Σλοβενία)
Κίτρινες: Σιμόες – Μασούρας
Κόκκινη: Σιμόες (86΄-δεύτερη κίτρινη)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Μπακάλης, Βράνιες, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Κρίστισιτς, Σιμάνσκι (31΄ Ολιβέιρα), Βέρντε (77΄ Αλμπάνης), Μάνταλος, Λιβάγια (89΄ Σβάρνας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σισέ, Μπα, Τσιμίκας, Καμαρά (83΄ Σουντανί), Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (67΄ Λοβέρα), Βαλμπουενά (90΄ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.

* Στην επίσημη είσοδο των ομάδων, οι αρχηγοί Πέτρος Μάνταλος, Ομάρ Ελαμπνταλαουϊ συνόδευσαν την Τόνια και τη Μυρτώ σε μια κίνηση ανθρωπιάς που επαναλήφθηκε, καθώς είχε γίνει κάτι αντίστοιχο και στον α΄ γύρο στο «Γ.Καραϊσκάκης».

* Εκτός 18άδας έμεινε για τον Ολυμπιακό ο Ντανιέλ Ποντένσε, επιβεβαιώνοντας ουσιαστικά την αποχώρησή του με προορισμό την Premier League. Ο Πορτογάλος θα συνεχίσει την καριέρα του στη Γουλβς και ίσως έχει συμπαίκτη τον Ντανιέλ Ολιβέιρα, ο οποίος φαινόταν εντελώς «έξω από τα νερά του».

·       Εισιτήρια: 23.741, Εισπράξεις: 171.656