Η Melbourne Victory λίγες ημέρες μετά την νίκη της της στο Ibaraki της Ιαπωνίας -αποτέλεσμα που της έδωσε το εισιτήριο για τους Ομίλους του Ασιατικού Champions League- άγγιξε το δεύτερο θαύμα. Το συγκρότημα του Carlos Salvachua κρατούσε μέχρι τα τελευταία λεπτά το τρίποντο στο HBF Park απέναντι στην Perth Glory, όμως το όνειρο σκόρπισε στο 90′ από τον ήρωα των Olyroos Nick D’Agostino. O 21χρονος αμυντικός πριν μία εβδομάδα με δικό του γκολ στο προ Ολυμπιακό Τουρνουά της Ταϊλάνδης έστειλε την Αυστραλία στους Ολυμπιακούς του Τόκιο και το βράδυ τους Σαββάτου έσωσε την Glory από βέβαιη ήττα.

Οι navy blue αρκετά βελτιωμένη και χωρίς τον Robbie Kruse στο βασικό της σχήμα, αλλά με τον νεοαποκτηθέντα Νεοζηλανδό διεθνή Marco Rojas, να περνά στον αγώνα ως αλλαγή στο 75΄, προηγήθηκε δύο φορές αλλά ισοφαρίστηκε διαδοχικά στα τελευταία λεπτά των δύο ημιχρόνων.

Ο Ola Toivonen (23′) με φαλτσαριστό διαγώνιο σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή έδωσε το προβάδισμα, με τους Μελβουρνιώτες να έχουν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος. Ήρθε, όμως, το αριστουργηματικό γκολ από απευθείας χτύπημα φάουλ του Bruno Fornaroli στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να φέρει το ματς στα ίσια. Το ίδιο έργο σε επανάληψη παίχτηκε στην επανάληψη. Αυτή τη φορά δράστης o σκόρερ του χρυσού γκολ της Ιαπωνίας Andrew Nabbout (στο 58′) για να έρθει η στιγμή του πιτσιρικά D’Agostino στην εκπνοή να διαμορφώσει το τελικό 2-2.

«Είμαι πραγματικά ικανοποιημένος με την απόδοση και τη στάση των παικτών μου. Ήμασταν κοντά στη νίκη, μένει μία πίκρα όταν η ομάδα σου δέχεται την ισοφάριση στην εκπνοή αλλά είμαι πιο περήφανος για την προσπάθεια των παικτών μου» ήταν οι δηλώσεις του Ισπανού τεχνικού Carlos Salvachua, στην συνέντευξη Τύπου.

Λίγο νωρίτερα, η Melbourne City δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό με αποτέλεσμα να ηττηθεί στο Coopers Stadium από τους «Reds» με 3-1, αλλά παρά την ήττα οι «πολίτες» διατηρήθηκαν στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος με τον Ben Halloran να σκοράρει δύο φορές για την Adelaide United, τον Άγγλο Craig Noone να ισοφαρίζει προς στιγμήν για την City (16′) αλλά το σκορ να φτάνει στο 3-1 πριν την ανάπαυλα με κεφαλιά του George Blackwood. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για την ομάδα της Μελβούρνης μετά το 75′ όταν αναγκάστηκε να συνεχίσει το ματς χωρίς τον Harrison Delbridge. Ο 27χρονος αμυντικός δέχτηκε κόκκινη κάρτα και έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του A’ League μετά τους Nigel Boogaard και Besart Berisha που αποβάλλεται τρεις φορές σε μία σεζόν.

Οι «μαυροπράσινοι» του Mark Rudan δέχτηκαν συνολικά 26 σουτ στον στόχο από τους παίκτες των Jets αντέχοντας στην πίεση των γηπεδούχων και φεύγοντας με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Newcastle. Η λευκή ισοπαλία διατήρησε την Western United που αγωνίστηκε χωρίς τον Alessandro Diamanti στην έκτη θέση του πίνακα.

Κάνοντας αγγαρεία, η Sydney FC με γκολ του Adam Le Fondre (1-0) με πέναλτι πρόσθεσε μία ακόμα νίκη αυτή επί της Brisbane φτάνοντας έτσι της 13 εφέτος στο A’ League.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Sydney – Brisbane 1-0 (57′ πεν. Le Fondre)
Newcastle – W United 0-0
Adelaide – Melb City 3-1 (12, 41′ Halloran, 45’+2 Blackwood – 16′ Noone)
Perth – Victory 2-2 (45’+2 Fornaroli, 90′ D’Agostino – 23′ Toivonen, 58′ Nabbout)