Σε δαιμωνιώδη κατάσταση βρίσκονται οι Matildas!

Οι νεαρές αθλήτριες, στο εναρκτήριο παιχνίδι τους για την διεκδίκηση μιας θέσης στην ολυμπιάδα του Τόκιο που πραγματοποιήθηκε της Παρασκευή στο γήπεδο Campbelltown της Νότιας Αυστραλίας, διέσυραν με 7-0 την αντίστοιχη ομάδα της Ταϊπέης.

Η Caitlin Foord, η οποία πρόσφατα πήρε μεταγραφή στην ομάδα γυναικών της αγγλικής Arsenal, σημείωσε χατ-τρικ, ενώ τα υπόλοιπα τέσσερα τέρματα για το σύνολο του Ante Milicic σημείωσαν οι Stephanie Catley, Hayley Raso, Katrina Gorry και φυσικά η Sam Kerr, η οποία μπήκε στον αγωνιστικό χώρο σαν αλλαγή.

Η Foord άνοιξε τον χορό των τερμάτων μόλις στο 10ο λεπτό, ενώ ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα από την ίδια στο 24ο και στο 38ο λεπτό. Ενδιάμεσα η Catley είχε πετύχει το 3-0.

Η “καταιγίδα” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την Raso να αυξάνει τον δείκτη του σκορ στο 5-0 στο 54′, την Kerr που είχε μπει στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα να κάνει έξι τα τέρματα της ομάδας της στο 64ο λεπτό και την Gorry να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της Αυστραλίας στην εκπνοή της συνάντησης.

Να σημειωθεί πως η συγκεκριμένη αναμέτρηση διεξήχθη με λίγες μέρες καθυστέρηση λόγω της κατάστασης που είχε δημιουργηθεί τις προηγούμενες ημέρες με την αποστολή της Κίνας, η οποία είχε τεθεί σε καραντίνα στο ξενοδοχείο στο οποίο διέμενε λόγω φόβων έκθεσής τους στον κορωνοΐο.

Τελικά όμως όλα πήγαν καλά, αφού όπως διαπιστώθηκε κανένα από τα μέλη της ομάδας δεν είχε μολυνθεί, με το τουρνουά να λαμβάνει χώρα κανονικά.

Αρχικά τα προκριματικά γυναικών για την ολυμπιάδα επρόκειτο να διεξαχθούν στην Κίνα, όμως λόγω ξεσπάσματος του ιού η ποδοσφαιρική ομοσπονδία της χώρας ανακοίνωσε την ακύρωσή τους, με την αντίστοιχη της Αυστραλίας να προσφέρει να τα αναλάβει η ίδια μόλις λίγες μέρες αργότερα.

Σήμερα στις 19:30 είναι προγραμματισμένο το δεύτερο παιχνίδι της Αυστραλίας στο τουρνουά με αντίπαλο την Ταϊλάνδη.