Με νίκες συνέχισαν οι δύο πρωτοπόροι της Σούπερ Λιγκ, μια αγωνιστική πριν την μεταξύ τους κόντρα η οποία και θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό το ποιος θα κατακτήσει την κορυφή της βαθμολογίας για την κανονική περίοδο.

Στο “Καραϊσκάκης”, ο ουραγός Πανιώνιος δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στον Ολυμπιακό των πολλών αλλαγών, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την συντριβή με 4-0.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν πίσω στο σκορ με 3-0 από το… 10′, δίνοντας έτσι μια σπάνια ευκαιρία στον προπονητή των Πειραιωτών, Πέδρο Μαρτίνς, να ξεκουράσει αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές του εν όψει της δύσκολης βδομάδας που έρχεται με διπλές αναμετρήσεις κόντρα στην Άρσεναλ για το Γιουρόπα Λιγκ αλλά και την μάχη της Τούμπας.

Στα αξιοσημείωτα της βραδιάς η επιστροφή του Κώστα Φορτούνη στα γκολ μετά από διάστημα σχεδόν 300 ημερών, με τον αρχηγό των “ερυθρολεύκων” να κατακτά και τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη του αγώνα.

Στην κεντρική Ελλάδα, ο νταμπλούχος ΠΑΟΚ αγωνίστηκε με βασικούς τους Πέλκα, Άκπομ, Λάμπρου κι ευτύχησε να προηγηθεί με 0-2 πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τα γκολ του Λημνιού στο 14′ και του Ντάγκλας στις καθυστερήσεις.

Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν αδικαιολόγητα, με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να μειώσει με τον Ηλιάδη στο 67′ και να αγγίξει την ισοφάριση, όμως χάρη στις καίριες επεμβάσεις του Ζίβκοβιτς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικά να φύγουν από την Λάρισα με τους τρεις βαθμούς.

Το μεγαλύτερο μέρος των αγώνων της 24ης αγωνιστικής είναι προγραμματισμένο για σήμερα, με την αναμέτρηση μεταξύ του Άρη και της ΑΕΚ να ξεχωρίζει.